Jak nie stracić klienta z mobile, czyli 7 kluczowych elementów strony dostosowanej do smartfonów

Dziewczyna ze smartfonem w kawiarni

fot. iStock

Urządzenia mobilne zaczynają dominować wśród użytkowników internetu. Używamy ich nie tylko do interakcji, np. obsługi e-mail oraz sieci społecznościowych, lecz także do wyszukiwania informacji, zakupów oraz rozrywki.

 

Garść danych

Już w 2014 r. liczba unikalnych użytkowników telefonów komórkowych na świecie przekroczyła 50% ludności (1). Szacuje się, że wzrost sprzedaży smartfonów w 2015 r. wyniósł ponad 10% (2). W 2014 r. światowa liczba korzystających z internetu za pomocą urządzeń mobilnych po raz pierwszy była większa niż liczba osób korzystających z internetu za pomocą komputerów stacjonarnych (3).

Polska goni światowe wskaźniki. Jeszcze w 2012 r. poziom „smartfonizacji” wynosił u nas zaledwie 25%, a rok później 33% (4). Najnowsze dane pochodzące z maja 2015 r. informują o tym, że ponad 58% Polaków posiadało smartfona i co więcej, było świadomym jego możliwości. Średnio korzystali ze smartfonów 3 godziny dziennie, z czego aż 2 godziny z wykorzystaniem internetu (5). To wciąż jeszcze mniej niż na laptopie czy komputerze, jednak nieuniknione jest rychłe zrównanie się ze światowymi trendami.

Wniosek jest jeden. W dzisiejszych czasach nie można już pozwolić sobie na ignorowanie, a co za tym idzie – utratę, klientów z urządzeń mobilnych.

 

Do czego używamy smartfonów

Rozwój internetu i nowoczesnych technologii zmienia sposób naszej pracy, wypoczynku, utrzymania kontaktów i planowania przyszłych działań. Określono siedem podstawowych motywacji, jakie kierują użytkownikiem urządzenia mobile, między które dzieli swój czas spędzony ze smartfonem w ręku (6). Wyjąwszy 65%, z których 46% poświęcamy na tzw. „Me time” (czas dla siebie, także na relaks i rozrywkę) a 19% na socjalizację, czyli kontakty z innymi ludźmi, to aż 35% czasu użytkownicy spędzają na aktywnym poszukiwaniu informacji.

 

Poszukiwanie informacji w internecie:

 poszukiwanie produktów i usług 12%
wykonywanie zadań np. zarządzania finansami, zdrowie, przepisy, doskonalenie 11%
planowanie przyszłych przedsięwzięć 7%
odkrywanie nowych rzeczy, czytanie wiadomości 4%
zainteresowania i hobby 1%

 

W zależności od rodzaju twojej działalności, użytkownik może trafić na twoją stronę, poszukując zaspokojenia w realizacji jednej z powyższych potrzeb. Czy odpowiedzią na jego poszukiwania będzie informacja na twojej stronie, a może bezpośrednio produkt czy usługa? Czy zdoła do niej dotrzeć?

 

Co zrobić, by nie stracić klienta mobilnego

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Jeżeli chcemy dotrzeć z ofertą do odbiorców, musimy dostosować wygląd i komunikację do urządzeń, z których korzystają. Naszym głównym celem jest zapewnienie im wygody korzystania ze strony internetowej, bez względu na urządzenie, na którym ją odwiedzają.

 

7 kluczowych elementów
strony WWW dostosowanej
do urządzeń mobilnych

 

1. Inteligentne wykrywanie

Niezależnie od tego, czy strona została zaprojektowana w technologii RWD (ang. Responsive Web Design) czy jako dedykowana strona mobilna, po wpisaniu adresu URL do przeglądarki lub kliknięciu w wyniki wyszukiwarki, powinna otworzyć się strona zoptymalizowana pod daną platformę. Czyli na smartfonach powinna automatycznie wyświetlić się strona w wersji mobilnej.

2. Prosta nawigacja

Użytkownicy powinni móc wykonać najważniejsze czynności, czyli te spełniające cel serwisu, z poziomu strony głównej i każdej podstrony. Najczęściej stosowanym typem menu na stronie głównej jest menu w postaci buttonu, rozwijane do pionowej listy. Dobrze odgrywają swoją rolę także kafle zawierające widoczny tekst oraz ikony. Struktura serwisu mobilnego powinna być możliwie płaska. Zbyt wiele poziomów zagłębienia utrudnia nawigowanie na małym ekranie i docieranie do pożądanych informacji. Na koniec dwa dość proste, a jakże ułatwiające życie użytkownikom smartfonów drobiazgi: umieszczanie przycisku „Powrót” w dolnej oraz górnej części strony, a także umożliwienie szybkiego powrotu na stronę główną poprzez podlinkowanie do niej logo firmy umieszczonego w nagłówku. Nie należy zapomnieć też o wyszukiwarce.

3. Kwintesencja treści

Przewijanie długiej strony w dół na telefonie jest uciążliwe, utrudnia to odnalezienie informacji, przez co zniechęca do pozostania na stronie. Na stronach mobilnych prezentować powinno się najważniejsze dla użytkownika informacje. Mniej ważne można ukryć pod nagłówkami i skorzystać z mechanizmów „rozwiń-zwiń” lub „czytaj więcej”, które służą skracaniu treści w pionie. Do tego celu możemy wykorzystać także wydzielone graficznie bloki (najczęściej z grafiką) przewijane w poziomie. Jeśli konieczne są dłuższe opisy, warto podzielić je, stosując krótkie akapity i nagłówki, co zwiększa czytelność treści i ułatwia skanowanie.

4. Przyjazne buttony

Ze względu na to, że użytkownicy urządzeń mobilnych dotykają ekranów palcami, dlatego większe butony (przyciski) to wyjście naprzeciw ich potrzebom. Rozmiar obiektów powinien być dostosowany do średnicy opuszka palca (ok.10‐14 mm). Ponadto niezwykle ważne jest także to, by dało się łatwo przewidzieć akcję, jaka nastąpi po kliknięciu. Zapewni to jasno sformułowana CTA (ang. call to action – wezwanie do działania) na buttonie, a w sytuacji zastosowania ikon, dodania etykiety przy każdym buttonie.

5. Szybki kontakt

Skrócenie drogi do kontaktu to niezaprzeczalnie najważniejszy element przystosowania do mobile. Akcje kontaktowe („Kliknij, by zadzwonić”, „Kliknij, by wysłać e-mail/SMS”) muszą znajdować się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, a kliknięcie w nie powinno wywoływać natychmiastowe działania.

6. Skondensowany formularz

Pisanie na urządzeniach mobilnych jest niewygodne, co wypada wziąć pod uwagę, projektując formularz kontaktowy. Dodatkowo długi formularz powoduje konieczność przewijania widoku. Chcemy wiedzieć wszystko, jednak musimy oprzeć się pokusie i zapytać o to, co naprawdę nam niezbędne. Ograniczając liczbę pól do minimum, maksymalizujemy szansę na otrzymanie wiadomości. Zalecane jest umieszczanie etykiet nad polami lub wewnątrz nich (hint) oraz stosowanie podpowiedzi, czy też automatycznego wypełniania pól. Tam gdzie to możliwe, dajmy wolny wybór danych (np. select, dropdown lub checkboxy) lub pozyskujmy ich wiele za pomocą krótszych pól (np. kod pocztowy, jako źródło informacji o województwie, miejscowości i ulicy).

7. Wskazówki dojazdu wprost na mapie

Mapa to must have firmowej strony. Pozwala dostarczyć użytkownikowi informacji niezbędnych do zlokalizowania firmy, jak również – dzięki wykorzystaniu geolokalizacji – wskazać im drogę. Badanie firmy Google wykazało, że większość prób wyszukiwania za pomocą smartfona dotyczy najbliższej okolicy, a użytkownicy mobilni podejmują działanie szybciej – wkrótce po odnalezieniu tego, czego szukali.

 

MŚP a klient mobilny

Ostatnie przekrojowe badanie stron internetowych sektora MŚP pod względem przyjazności urządzeniom mobilnym przedstawiło niewesołe dane. Aż 93% stron internetowych małych i średnich firm nie jest przyjazna urządzeniom mobilnym, a liczba stron mobilnych i RWD jest największa w dużych miastach i maleje wraz z ich wielkością (7).

Dostępność stron internetowych nieprzyjaznych użytkownikom mobilnym jest marginalizowana z dwóch powodów. Pierwszy z nich to działania Google faworyzujące w wynikach wyszukiwania mobilnego dostosowane strony. Drugi to „Odwrót!” – szybka reakcja coraz bardziej niecierpliwych użytkowników, którzy chcą mieć łatwy dostęp do informacji i wygodne przeglądania treści online z każdego miejsca, w którym się znajdują. Strona WWW zoptymalizowana pod mobilne urządzenia nie jest już ciekawostką. Powinna być normą.

 

A czy Twoja firmowa strona WWW jest gotowa na mobilność?

 

wyprzedz-konkurencje.firmynet

 

Źródła danych:

(1) Raport Digital, Social & Mobile in 2015 przygotowany przez serwis We Are Social UK; 
(2) Wstępne dane zebrane przez firmę badawczą International Data Corporation (IDC)
(3) The U.S. Mobile App Report, ComScore, 2014 
(4) Badania TNS Polska: Mobile Life 2013, Mobile Life 2014
(5) Penetracja smartfonów w Polsce, Badania własne TNS Polska. Maj 2015; powołane w raporcie „Polska jest mobi”, 2015 
(6) Seven Shades of Mobile, badanie przeprowadzone przez InsightsNow dla AOL i BBDO, 2012
(7) Gotowość małych i średnich firm na klienta mobilnego, ActiveMobi, Raport 2014 

 

O autorze:

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Specjalista ds. marketingu i komunikacji. Doświadczenie zdobywała pracując w agencji interaktywnej oraz samorządzie terytorialnym, jako członek zespołu prowadzącego kampanię Mazury Cud Natury, nagrodzoną branżowymi laurami m.in. Złotymi Formatami i Złotym Spinaczem. Od 2013 roku menadżer projektów w firmie NNV, zarządzającej serwisami internetowymi Firmy.net i Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "FIRMER".

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV sp. z o.o.. Cele przetwarzania i Twoje prawa.