Z zawodu jestem prezeską, czyli o przedsiębiorczych kobietach słów kilka

fot. materiały prasowe Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

fot. materiały prasowe Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Jakie są przedsiębiorcze Polki? Co je motywuje do rozwoju? Czy mają wsparcie w swoim najbliższym otoczeniu? Czy założenie własnej firmy komplikuje im życie domowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań dostarczają wyniki diagnozy przedsiębiorczości kobiet – badania przeprowadzonego wśród członkiń Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat pozycja kobiet w świecie biznesu się umocniła. Polki coraz częściej i chętniej stają za sterami własnych działalności. W Polsce już co trzecia firma jest prowadzona przez kobietę (33,4%), co plasuje nas w czołówce Europy, dla której średnia to 31%*. Nadal jest to jednak tylko jedna trzecia firm. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak mało?

Jako Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet uznałyśmy, że jest to temat niezwykle ciekawy i zarazem ważny, dlatego postanowiłyśmy zapytać członkinie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet o ich doświadczenia związane z prowadzeniem własnej firmy. Tak powstał raport przygotowany dla nas przez DELab UW na temat przedsiębiorczości kobiet w Polsce pt. Zawód: Prezeska.

Doświadczenie zawodowe kluczowym czynnikiem

motywacja660

Z przeprowadzonej diagnozy przedsiębiorczości kobiet wynika kilka bardzo ciekawych wniosków, które mówią nam wiele o motywacjach kobiet biznesu. Okazuje się, że większość kobiet zakładających własną działalność posiada już doświadczenie zawodowe. 67% przebadanych Polek przyznało, że bezpośrednio przed tą decyzją były zatrudnione w innej firmie lub instytucji. To wbrew powielanej często opinii, że kobiety najczęściej zakładają własną firmę po urlopie macierzyńskim – m.in. z powodu trudności powrotu na rynek pracy. Tylko co ósma badana zdecydowała się na taki krok po urlopie macierzyńskim.

sytuacja_zawodowa660

Co ciekawe, najważniejszym impulsem do rozpoczęcia własnej działalności była towarzysząca od dłuższego czasu pracy myśl o założeniu „czegoś swojego” (42%). Dla 37% respondentek bodźcem do działania był fakt, że w dotychczasowym miejscu pracy osiągnęły już wszystko, co mogły i chciały.

Zawsze z kalendarzem w ręce

Niewątpliwie największym walorem prowadzenia własnego biznesu, poza samorozwojem, jest możliwość elastycznych godzin pracy. Chociaż kobiety biznesu świetnie radzą sobie z organizacją czasu, wszyscy wiemy, jak wygląda rzeczywistość każdego przedsiębiorcy – czasu najczęściej nigdy nie jest wystarczająco dużo. Zwłaszcza jeśli firma dopiero raczkuje, a zespół jest niewielki bądź nie ma go jeszcze wcale. Wtedy kluczowe znaczenie ma pomoc najbliższych – mniej obowiązków domowych, to często więcej czasu na firmę.

Deklaracje badanych są jednak dość optymistyczne w tym zakresie – członkinie Sieci mogą liczyć na pomoc najbliższych. Najczęściej wsparciem w pełnieniu domowych obowiązków są dla nich inni domownicy. 43% respondentek przyznało, że pracą w domu dzieli się z mężem/partnerem. 28% deklaruje, że zatrudnia pomoc domową albo nianię, która codziennie lub kilka razy w tygodniu wyręcza je w obowiązkach domowych i przy dzieciach. Co czwarta przepytana zdeklarowała, że sama wykonuje większość obowiązków.

Codzienne wyzwania

wyzwania660

Pomimo elastycznych godzin pracy, umiejętnej organizacji i wielu starań, największym naszym wyzwaniem jest jednak konieczność pogodzenia wielu obowiązków. Aż połowa respondentek przyznała, że zaangażowanie na wielu płaszczyznach sprawia im dużą trudność. Do tego 37% zaznacza, że wyzwaniem jest dla nich znalezienie czasu na własne przyjemności. Co czwarta respondentka codziennie zmaga się ze zmęczeniem i znalezieniem czasu dla swoich bliskich. 20% przepytanych przedsiębiorczych kobiet narzeka na brak czasu, by rozwijać swoje zainteresowania.

Wbrew przyjętym stereotypom i schematom przedsiębiorcze kobiety nie są samotne w dążeniu do samorealizacji i spełnienia. Aż 80% respondentek przyznało, że w momencie zakładania firmy mogły liczyć na wsparcie rodziny (60% zdeklarowało, że największym wsparciem był mąż/partner). Co szósta badana stwierdziła, że ważnym oparciem dla niej był wspólnik lub wspólniczka.

Polki chcą godzić samorealizację zawodową z obowiązkami domowymi, chcą zmieniać otaczającą je rzeczywistość. I udaje im się to. Dla nas, jako Fundacji, to bardzo ważne, ponieważ jest dowodem, że tworzenie platform wymiany doświadczeń i programów akceleracyjnych ma sens. Wspieranie przedsiębiorczości kobiet to krok w stronę przyszłości.

Cały raport z diagnozy przedsiębiorczości kobiet Zawód: Prezeska dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie WWW Sieci Przedsiębiorczych Kobiet – zachęcam do lektury.

 

* Dane z analiz Fundacji Teraz Polska, Dostęp online: http://www.terazpolska.pl/pl/a/Przedsiebiorczosc-tez-jest-kobieta.

O autorze:

Dorota Czekaj

Dorota Czekaj - współzałożycielka, fundatorka i wiceprezeska zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, jedna z inicjatorek powołania do życia Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, współzałożycielka Klubu Inwestorek Indywidualnych Black Swan.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.