Trendy i newsy

Wejście Polski do strefy Euro okiem mikroprzedsiębiorców [badanie]

Euro na tle zegarka
fot. pixabay.com
437wyświetleń
Euro na tle zegarka
fot. pixabay.com

Jak wynika z raportu Firmy.net sektor MMŚP jest niechętny wejścia Polski do strefy euro. Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu cen, co może pociągnąć za sobą spadek popytu i pogorszy ich sytuację finansową. Argumentom polityków czy ekonomistów nie wierzą, ponieważ ich zaufanie do nich jest mocno nadszarpnięte.

Małe biznes niechętny unijnej pomocy

Ogólna niechęć do euro może być również spowodowana niskim wykorzystaniem środków pomocowych przez najmniejsze firmy oraz przekonaniem, że dofinansowania są kierowane do dużych firm z kapitałem. Jak zauważają sami przedsiębiorcy, często jest to spowodowane nie niskim zainteresowaniem wsparciem unijnym, lecz trudnościami z ich otrzymaniem.

„Mikro- i małe firmy są w głównej mierze niechętne polityce pieniężnej Unii Europejskiej. Zaledwie co piąty przedsiębiorca korzystał z dofinansowania w latach 2007-2013, jak również podobna, nieliczna grupa deklaruje chęć aplikowania o wsparcie unijne w latach 2014-2020. W opinii przedsiębiorców środki pomocowe nie stanowią ważnego czynnika wspierającego rozwój lokalnych firm.  Ma to również wpływ na ich sceptyczne podejście do włączenia Polski do strefy euro.” – komentuje Michał Kurczycki, prezes spółki NNV, do której należy portal Firmy.net.

Zalety wprowadzenia euro w Polsce zdaniem przedsiębiorców

Za wprowadzeniem euro w Polsce opowiada się 32,3 proc. przebadanych firm. W tej grupie zaledwie 13,4 proc. badanych jest zdecydowanie przekonanych o słuszności swojego poglądu. Zdaniem respondentów największą korzyścią z wprowadzenia euro w Polsce byłaby eliminacja kosztów transakcyjnych i ryzyka walutowego, a także wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Mali przedsiębiorcy w zasadzie nie widzą żadnych innych korzyści związanych z zastąpieniem złotego przez walutę europejską.

Raport Firmy.net - Badanie na temat opinii wśród przedsiębiorców na temat wejścia Polski do strefy Euro
fot. Opracowanie własne

Przeważają argumenty przeciw euro

Przedsiębiorcy z sektora MMŚP dostrzegają znacznie więcej wad niż zalet włączenia Polski do strefy euro. Ponad połowa sceptyków (50,5 proc.) ocenia, że skutkiem tego ruchu będzie wzrost cen i spadek krajowego poziomu popytu. Przedsiębiorcy obawiają się również – choć w zdecydowanie mniejszym stopniu – wzrostu kosztów prowadzenia działalności (19,3 proc.), a także braku swobody w podejmowaniu autonomicznych decyzji i destabilizacji polityki pieniężnej kraju (14 proc.).

“Mali przedsiębiorcy patrzą na to również z punktu widzenia ich jako konsumentów i boją się wzrostu cen. Zdanie polityków, ekonomistów czy bankowców się dla nich nie liczy z powodu nadszarpniętego przez lata zaufania” – dodaje Michał Kurczycki.

Wejście Polski do strefy Euro okiem przedsiębiorców
fot. opracowanie własne

Informacje o badaniu

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 r. z zastosowaniem techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. W badaniu wzięło udział 1419 przedstawicieli małych firm (50,3 proc. firm jednoosobowych, 43,2 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 6,5 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób), które są zarejestrowane w wyszukiwarce firm Firmy.net. Wśród ankietowanych większość zajmuje się działalnością usługową (68,1 proc.), 19,6 proc. – handlową, 6,8 proc. – budowlaną, 5 proc. – przemysłowo-produkcyjną, a około 0,5 proc. działa w branży rolnej. Z uwagi na liczbę i strukturę respondentów wyniki badania mają charakter reprezentatywny.
CAŁY RAPORT DO POBRANIA:
Nastroje gospodarcze wśród mikro- i małych firm w czerwcu 2015 r.
 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 50 stron, 6,7 MB
 
 
 
PODZIEL SIĘ RAPORTEM NA FACEBOOKU:
Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? Badanie nastrojów gospodarczych wśród MŚP w I połowie 2015 r. [Raport Firmy.net]
Kliknij w obrazek i podziel się raportem na Facebooku.
 

 

Dodaj komentarz