Reklama na Facebooku – 4 najczęściej popełniane błędy

fot. Mike Petrucci / unsplash.com

fot. Mike Petrucci / unsplash.com

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z reklam na Facebooku, pora to zmienić. Obecnie Facebook ma ponad 40 mln użytkowników biznesowych, a zaledwie 2 mln z nich wykorzystuje konta reklamowe. Co to oznacza dla Ciebie? Że powinieneś to wykorzystać już teraz – dlatego, że reklamy na Facebooku jeszcze nie spowszedniały i są tanie. Dziś to najefektywniejszy i najtańszy sposób na zautomatyzowanie procesu pozyskiwania nowych odbiorców i klientów. Reklama na Facebooku to również codzienne narzędzie w rozwoju marki i biznesu online. Ale uwaga: wydaje się prosta w ustawieniu, jednak czyha na nas kilka pułapek. Oto cztery najczęściej popełniane błędy.

Targetowanie to podstawa

Podstawowy błąd, jaki popełniają reklamodawcy na Facebooku, to niewłaściwy dobór grupy odbiorców. Aby zadbać o skuteczność reklamy, musisz zacząć od poprawnego targetowania. Czyli – inaczej mówiąc – ustawić grupy odbiorców reklam tak, aby odnieść sukces.

Zacznijmy od podziału odbiorców na „ciepłych” i „zimnych”. Pierwsi to osoby, które miały już kontakt z Twoją marką. To te osoby, które już w jakiś sposób ją poznały (polubiły profil twojej marki, odwiedziły twoją stronę WWW, zapisały się na newsletter).

Drugą grupą są odbiorcy, którzy nie znają Twojej marki, ale znajdują się w grupie Twoich potencjalnych klientów. Wykorzystując dostępne sposoby targetowania, dotrzesz do osób zainteresowanych Twoją ofertą. Tworząc grupy niestandardowych odbiorców, możesz wgrać listy klientów, bazy adresów e-mailowych lub skierujesz swoją reklamę do osób, które odwiedziły Twoją stronę internetową. Możesz również kierować reklamy do fanów Twojej strony na Facebooku.

Kierowanie płatnych komunikatów (w formie reklam) do fanów strony to sposób na podtrzymanie relacji z odbiorcą. Dobrym pomysłem jest kierowanie reklam do grupy podobnych odbiorców, czyli takich, którzy nie znają Twojej marki, ale są sobowtórami Twoich subskrybentów czy fanów. Grupę odbiorców reklamy możesz określić również na podstawie ich zainteresowań, danych demograficznych. Warto poświecić na to nieco czasu, wówczas reklama z pewnością okaże się skuteczna.

Określ cel reklamy

Kolejny błąd, jaki jest często popełniany przy tworzeniu reklam, to niewłaściwe określenie celu. Zastanów się, w jakim celu chcesz stworzyć reklamę. Co chcesz dzięki niej osiągnąć? Skierowanie ludzi na stronę zapisu na webinar? Namówienie ich do pobrania e-booka? A może przekierowanie do artykułu blogowego? Nieprzypadkowo jako przykłady wskazałam cele, które nie polegają na bezpośredniej sprzedaży produktu. Jestem zwolenniczką przejścia przez pewien cykl budowania relacji i zaufania, a dopiero później sprzedaży. Tworzenie tunelu sprzedażowego to niezwykle skuteczna metoda przy sprzedaży online.

Przyciągnij odbiorców

Kiedy już określisz grupę docelową odbiorców, pora stworzyć reklamę. Powinna ona przyciągać i być atrakcyjna. Nieciekawa, nieprzyciągająca reklama to kolejny błąd:
słaby tekst + słaba grafika = zero zainteresowania.

marketing-w-sieci-cytat

Najważniejszą częścią reklamy na Facebooku jest nagłówek. To pierwsza rzecz, na którą ludzie zwracają uwagę w reklamie i na jego podstawie wyrabiają sobie zdanie na określony temat. Powinien być jasny i precyzyjny oraz podkreślać zalety reklamowanego produktu lub usługi. Koniecznie użyj w nagłówku wezwania do działania (CTA – call to action).

Stwórz grafikę reklamową przyciągającą wzrok, estetyczną, ciekawą i przekonującą. Wykorzystaj kolory, które będą rzucać się w oczy. Powinny wyróżniać się wśród innych informacji, które codziennie oglądają Twoi odbiorcy na Facebooku. Pamiętaj jednak, aby kolory reklamy były spójne z wizerunkiem Twojej marki.

Tworząc reklamę, spraw, aby oferta była naprawdę wartościowa dla Twojego odbiorcy. Promuj to, czego on potrzebuje, co pomoże rozwiązać jego problem lub spełnić marzenie. Zaoferuj mu coś wyjątkowego, wykorzystaj emocje, podkreślaj, że inni również korzystają z Twoich usług.

Twoja strona internetowa

Na nic zda się najlepsza reklama, jeśli strona, do której kierujesz swoich odbiorców, będzie źle przygotowana. Zadbaj, aby Twoja oferta była napisana prostym, jasnym językiem, a nagłówek i podtytuł zgodne z tym, co obiecywałeś w reklamie. Umieść swoje zdjęcie oraz rekomendacje od osób, które już skorzystały z Twoich usług. Na koniec nie zapomnij o wezwaniu do działania (czyli call to action).

Obserwuj

Po opublikowaniu reklamy, koniecznie śledź statystyki. Przeanalizuj zasięg reklamy i jej koszty, zastanów się, czy jest coś, co warto w niej zmienić. Obserwuj, wyciągaj wnioski i działaj.

Reklama na Facebooku to nadal najefektywniejszy i najtańszy sposób na zautomatyzowanie procesu pozyskiwania nowych odbiorców i klientów. Warto poświęcić nieco czasu na jej przygotowanie, by okazała się skuteczna.

O autorze:

Joanna Ceplin

Joanna Ceplin - trener skutecznej komunikacji online, autorka: Planera Nowoczesnego Przedsiębiorcy, kursu online Jak tworzyć angażujące treści oraz Zaplanuj swój Biznes w mediach społecznościowych, projektu MarkaOnline.pl oraz blogu www.joannaceplin.pl. Doradza firmom i osobom indywidualnym w obszarach związanych z komunikacją w mediach społecznościowych, tworzeniem koncepcji kreatywnych online oraz budowaniem wizerunku. Na swoich szkoleniach skupia się na efektywnym planowaniu, organizacji i automatyzacji działań w mediach społecznościowych.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.