Popraw użyteczność swojej strony dzięki audytowi SEO

Każdemu, kto ma firmową stronę www, na pewno zależy na profesjonalnej ocenie tego, czy spełnia ona wymogi zarówno wyszukiwarek jak i użytkowników, którzy odwiedzają dany serwis. Sposobem na zdefiniowanie błędów i dokonanie zmian ułatwiających pozycjonowanie oraz użytkowanie jest audyt witryny. Najlepiej, aby zajął się tym specjalista, ale z tego artykułu dowiesz się od eksperta z firmy Ideo sp. z o.o., jak samodzielnie przeprowadzić miniaudyt SEO krok po kroku.

Audyt strony internetowej ma na celu zdefiniowanie błędów i dokonanie zmian ułatwiających nawigację i korzystanie z serwisu wszystkim grupom docelowym. Pomaga określić strategię firmy i wprowadzić niezbędne do rozwoju zmiany i ulepszenia.

Oto 5 wskazówek, jak samodzielnie przeprowadzić szybki audyt SEO swojej witryny www:

1.  Sprawdź, czy masz przekierowanie 301

Specjalista SEO od tego zaczyna pracę. Brak przekierowania strony bez „www” na z „www” (i na odwrót) to poważny błąd dla Google. Powoduje to duplikowanie się treści.

Dlaczego jest to takie ważne?
Adres z „www” i bez „www” to dwie różne kwestie dla wyszukiwarek internetowych. Dla adresu firmowego użycie tego przekierowania jest obowiązkowe.

Jak to sprawdzić?
Najprostsze jest wpisanie w przeglądarce najpierw adresu strony z „www” (www.mojadomena.pl), następnie bez „www” (mojadomena.pl) i zobaczyć, czy jeden z nich jest zamieniany przez przeglądarkę na drugi. Jeśli żaden się nie zmienia i strona funkcjonuje zarówno pod adresem bez „www” jak i z „www”, należy takie przekierowanie stworzyć.
Najlepiej zgłosić się do specjalisty po rozwiązanie tego problemu, ponieważ samodzielne generowanie w kod witryny może przynieść więcej złego niż dobrego, jeśli się na tym nie zna.

2.  Sprawdź, czy masz uzupełnione meta tagi: „title” i „description”

Meta tagi są bardzo ważnym elementem SEO stron www. To specjalny fragment kodu HTML, w którym możemy wskazać robotom wyszukiwarek najistotniejsze dla witryny słowa kluczowe (keywords) oraz ogólną zawartość podstrony (title oraz description).
Najważniejszym z nich jest tytuł (title). Powinien on w 60 znakach opisywać to, co znajduje się na stronie i najlepiej, aby zawierał słowa kluczowe (np.: Nieruchomości Olsztyn – Mieszkania Domy Działki ). Zawartość meta tagu „description” zaczytywana jest do opisu witryny w wynikach wyszukiwania. Występowanie w nim słów kluczowych pozytywnie wpływa na sam fakt pozycjonowania. Meta tag „keywords” nie jest obecnie istotny z punktu widzenia najpopularniejszej wyszukiwarki – Google.pl, ale warto uzupełnić go ze względu na pozostałe wyszukiwarki, np. Bing.com.

Jak to sprawdzić?
Aby znaleźć meta tagi na swojej stronie, kliknij prawym przyciskiem myszki w dowolne miejsce strony głównej. Wybierz „Pokaż źródło strony” – wyświetli ci się kod HTML. Następnie wyszukaj sekcję < HEAD >:
< head >
< title >Tytuł Twojej strony< /title >
< meta name=”description” content=”Opis Twojej strony” / >
< meta name=”keywords” content=”słowo klucz 1, słowo klucz 2, słowo klucz 3″ / > < /head >

Sprawdź koniecznie, czy masz zoptymalizowaną tę sekcję. Jeśli nie, zwróć się o pomoc do specjalisty, ponieważ zmiany w kodzie HTML wymagają odpowiedniej wiedzy.

3.  Czy zagęszczenie słów kluczowych w treści jest wystarczające?

Po doborze odpowiednich słów kluczowych trzeba odpowiednio zagęścić nimi stronę. Wówczas wyszukiwarka „wie”, które frazy są najważniejsze. Należy pamiętać jednak o tym, że tekst musi być dla ludzi, a nie robotów wyszukiwarek, czyli napisany logicznie i naturalnie. Upychanie na siłę słów kluczowych może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

4.  Czy zdjęcia są podpisane?

Zdjęcia umieszczane na stronie www powinny mieć wpisany alt tag (alt=””), który opisuje dane zdjęcie. Dobrze, gdy opis jest możliwie unikalny i precyzyjny (wystarczy 4-6 słów).

Dlaczego jest to ważne?
Właściwy opis zdjęć ma duże znaczenie dla Google Image Search, który na tej podstawie przyporządkowuje zdjęcia do zapytań w wyszukiwarce.

5. Czy podstrony mają przyjazny URL?

Bardzo ważne w procesie pozycjonowania strony są tzw. przyjazne linki. Chodzi o to, aby linki w postaci, np.:
www.nazwadomeny.pl/index.php?sid1&page=32817&tytul=12
zapisywać w formie bardziej przyjaznej zarówno dla użytkownika jak i przeglądarki, np. : www.nazwadomeny.pl/przykladowy-link-do-podstrony.

Jak to zrobić?
Jeśli masz wiedzę i dostęp do panelu administracyjnego swojej strony możesz to zrobić sam. W przeciwnym wypadku poproś o pomoc specjalistę.

Powyższe działania możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak chcesz uzyskać całościową i szczegółową ocenę swojej witryny, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy audytorskiej.

Zobacz, co na temat audytu strony www zwycięzcy FPI 2011 ma do powiedzenia Wojciech Szymański, przedstawiciel firmy Ideo sp. z o.o. będącej jednym ze sponsorów w konkursie.

Głównym celem przeprowadzonego przez nas audytu użyteczności było wskazanie elementów (funkcjonalności lub treści), które w opinii audytorów powinny zostać zmodyfikowane bądź rozbudowane. Na audyt użyteczności składały się:

 • analiza projektu graficznego strony (w tym ocena układu elementów obrazkowych, kolorystyki, kompozycji),
 • analiza użyteczności strony z naciskiem na intuicyjną nawigację i łatwość orientacji na wybranych podstronach,
 • zbadanie treści strony w celu dostosowania jej zawartości do oczekiwań odbiorcy oraz do wymogów wyszukiwarek,
 • analiza skuteczności serwisu na podstawie badania zachowania klientów na stronie,
 • badanie poprawności budowy serwisu dla poszczególnych grup użytkowników.

W dokumencie stworzonym po audycie znalazły się wyszczególnione sugestie dotyczące poprawy interakcji z internautą.

UWAGA!
Klienci Firmy.net otrzymują rabat w wysokości 15% na usługę wykonania audytu witryny www przez firmę Ideo sp. z o.o. Przy kontakcie prosimy podać hasło: Firmy.net.

Ideo Sp. z o.o. oferuje skuteczne i konkurencyjne rozwiązania w obszarze e-marketingu, e-biznesu, e-konsultingu oraz e-government. Skupia ponad 120 osób, dzięki którym zrealizowała projekty internetowe oraz intranetowe dla ponad 700 firm i instytucji publicznych. Firma znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia najszybciej rozwijających się innowacyjnych firm technologicznych w Europie Środkowej w XII edycji raportu Deloitte Technology Fast 50.
www.ideo.pl

Ideo sp. z o.o. jest partnerem i sponsorem w konkursie Firma Przyjazna Internautom 2011. Dla jednego ze zwycięzców ufundowała usługę pełnego audytu witryny www pod kątem wyszukiwarek internetowych oraz audyt użyteczności, który zweryfikował budowę serwisu z punktu widzenia elementów istotnych dla użytkownika.

O autorze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska -Menadżer projektów w firmie NNV, zarządzającej serwisami internetowymi Firmy.net i Nieruchomosci-online.pl. Specjalizuje się w tworzeniu i realizowaniu strategii komunikacji z klientem poprzez content i e-mail marketing, lead generation i marketing-automation. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "FIRMER".

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (20)

  • Avatar

   Mielno

   4 marca 2013r. 14:29

   Może mi ktoś odpowie. Przekierowanie 301 ze strony bez www na stronę z www.
   Jeżeli jest to jedna i ta sama strona to nie powinno to mieć absolutnie żadnego wpływu – tym czasem napisane jest, że od tego każdy fachowiec od seo rozpoczyna pracę. Macie z tym jakieś doświadczenia bo w/g mnie to jakaś niedorzeczność?

  • Avatar

   Biuro księgowe

   3 marca 2013r. 19:54

   Artykuł bardzo ciekawie przedstawia audyt SEO. Zawiera merytoryczną wiedzę podaną w bardzo zrozumiały i prosty sposób.

  • Avatar

   shpyo

   31 stycznia 2013r. 12:51

   Ale spam w komentarzach 😀
   Info o meta w keywords, to jakaś ściema, co nie?

  • Avatar

   Mielno

   26 stycznia 2013r. 13:35

   Podręczniki są coraz mniej przydatne. Pamietam informacje z podreczników sprzed 2 lat, które niestety dzisiaj w wiekszości są już nieprzydatne. Pamietajcie, że google walczą z pozycjonerami jak mogą, bo ci zabieraja firmie potężne pieniądze. Stale zmieniana indeksacja, wprowadzony trust rank, który jest już chyba wazniejszy od page ranku, ilośc linków wychodzacych z innych stron już też ma coraz mniejsze znaczenie. Ostatnio na czołowych miejscach pod tzw. trudnymi słowami kluczowymi pojawiaja sie strony, które znalazły sie tam bez pozycjonowania. Podstrony, które są często na czołowych miejscach list wyszukiwania a przecież jeszcze niedawno wypozycjonowania podstrony było niemal niemożliwe. Ciekaw jestem czy prawdą jest, że google już wkrótce szykują nowy sposób indeksacji, który zniweluje do minimum wysiłki pozycjonerów (czytałem mały artykulik na jednym z for microsoftu)a wtedy Panowie (i Panie) będziemy sie pozycjonować w urzędach pracy.

   • Avatar

    Andrzej

    29 stycznia 2013r. 12:44

    Czytałem, że PageRank w ogóle nie jest już przez Google brany pod uwagę. Owszem, udostępniają odpowiednie narzędzia i cały czas jest liczony, ale to raczej informacja dla użytkowników dotycząca popularności serwisu a w samej wyszukiwarce pomijany.

  • Avatar

   Maciek

   25 stycznia 2013r. 16:08

   Ja osobiście polecił bym troche dobrej literatury na ten temat. Ostatnio czytałem „Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów” Fajnie się czyta i wiedzy i przykładów bardzo wiele. Opis tej książki: http://www.novatech.com.pl/sekrety-seo-tajna-wiedza-ekspertow-,katalog,2,1,31,0,,1238.html

  • Avatar

   Szybkie tłumaczenie

   25 stycznia 2013r. 11:09

   To absolutne minimum ale warto o tym wspomnieć, bo ludzie zupełnie nie mają o tym pojęcia.

   Po wykonaniu tych prostych kroków zachęcam do skorzystania z porad specjalistów z sektora SEO (dodam, że nie jestem z tej branży). Na dłuższą metę to naprawdę się opłaca.

  • Avatar

   Podręczniki szkolne

   23 stycznia 2013r. 18:06

   To dobre na początek, polecam literaturę fachową, a później blogi itp. na końcu wizytę w formach które się tym zajmują 🙂

  • Avatar

   Kris

   22 stycznia 2013r. 14:12

   @Mielno: description? Niestety nie ale skoro pozycjonujesz to robisz także co innego niż opisy description. Na jakie hasła pozycjonujesz?

  • Avatar

   anna

   21 stycznia 2013r. 14:57

   Chciałabym to wszystko umieć…

  • Avatar

   Mielno

   20 stycznia 2013r. 20:33

   Trochę bym podyskutował na temat description. Moim zdaniem ten znacznik ma nadal B. duzy wpływ na pozycję. Pozycjonuje kilkanaście stron jednocześnie i od czasy kiedy zacząłem dbać o dobry opis w description, ich pozycje znacznie wzrosły. Zwłaszcza, że dbam równiez aby description było kompatybilne z tekstem na stronie – ale tu uwaga !!!
   Zadbajmy aby teksty były unikalne wobec siebie i słowa kluczowe były ujete w nieco innym kontekście.

  • Avatar

   Tomasz

   19 stycznia 2013r. 12:10

   Przykro to pisać, ale porady to kryptoreklama firmy. Zamiast podać linki do dobrych testów dostępnych za darmo on-line (np http://www.webgnomes.org/blog/10-seo-analysis-tools/) wpisano kilka podstawowych zasad bez podania narzędzi do ich testu.

  • Avatar

   Wysoki Niski

   19 stycznia 2013r. 12:05

   Czy kwestia omówiona w pkt 1 jest nadal aktualna? Wydaje mi się, że niedawno czytałem, iż Google poprawiło i zjawisko juz nie istnieje. Kto wie czy nie gadam głupot?

  • Avatar

   karma dla psów

   18 stycznia 2013r. 18:59

   Trochę dużo na rynku firm które obiecują gruszki na wierzbie i zabepieczają później te obiecanki różnymi sprytnymi umowami. Bo gdy przychodzi do konkretów to się okazuje, że wyników pozycjonowania nie ma! A podstawy to nam może zrobić kolega z działu narketingu średnio obyty z CMSem.

  • Avatar

   Pozycjonowanie Opole

   18 stycznia 2013r. 18:40

   Audyt SEO – Jak dla mnie naciąganie ludzi na kasę, w czym Kowalskiemu pomoże taki Adyt? Lepiej zaoferować mu tanie pozycjonowanie i solidne efekty. To co wyda na Audyt niech przeznaczy lepiej na 1 chodliwą frazę.

  • Avatar

   Skuteczne pozycjonowanie

   18 stycznia 2013r. 18:34

   Proste wskazówki, aczkolwiek dla laików na pewno przydatne.

  • Avatar

   Creative Films studio

   18 stycznia 2013r. 16:28

   Dodałbym kilka istotnych, ale pominiętych aspektów.

   1. Używanie w treści nagłówków różnych wielkości.
   2. Stworzenie odpowiedniego tytułu strony głównej.
   3. Odpowiednie linkowanie zewnętrzne do strony zwłaszcza linki tekstowe o powiązanej z nasza stroną treścią.
   4.Linkowanie wewnątrz strony.

  • Avatar

   Andrzej

   18 stycznia 2013r. 14:14

   Dorzucę swoje 3 grosze.

   2. Description to faktycznie dla ludzi – jest wyświetlany w wynikach. Jeśli go nie ma, to wyszukiwarka (google) bierze kawałek treści ze strony. Keywords nie szkodzi. Google olewa, inne wyszukiwarki mogą korzystać. Lepiej żeby było.

   3. Przyjmuje się różnie, nawet do 10%. Ważne, żeby faktycznie było z sensem, a nie napakowane słowami tylko dla słów.

   4. Ludzie bardzo często korzystają z image search. Dobrze więc, żeby grafika była odpowiednio podpisana. Czasami jest to telefon, samochód, czasami drzewo lub placek. Lepiej żeby były więc podpisane niż niepodpisane. Co więcej oprócz „alt” dobrze, żeby było też „title”.

   Swego czasu trochę o tym pisałam: http://blog.ad3.eu/Zeby_pozycjonowac_trzeba_miec_co.html

  • Avatar

   Kris

   18 stycznia 2013r. 13:00

   Temat maila (link): 5 wskazówek, jak osiągać jeszcze wyższe pozycje w Google
   Po kliknięciu: Oto 5 wskazówek, jak samodzielnie przeprowadzić szybki audyt SEO swojej witryny www

   Panowie redaktorzy: TO NIE TO SAMO!

   Moja opinia:
   1 – Ok
   2 – Tag title – ma wpływ na pozycje w google; description – nie ma wpływu na pozycje w google ale wpływa na klikalność przez użytkowników; keywords – zupełnie zbędne a wręcz niewskazane by to mieć.
   3 – Ok ale to ogólniki – jaki ma być ten %? Przyjęło się, że między 3 a 5 ale tego na 100% nikt nie wie, więc masło maślane.
   4 – Kto szuka usług/informacji po image search? Użytkownicy raczej szukają bo „a jak wygląda ten telefon” a później i tak szukają „normalnie”.
   5 – Ok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.