Wywiady i inspiracje

Podróż pytań i zakrętów – od pomysłu do własnej firmy

na szczycie ośnieżonej góry
fot. istockphoto.com
539wyświetleń

Biznes na obcasach

na szczycie ośnieżonej góry
fot. istockphoto.com

Zastanawiałaś się już tysiące razy nad tym, żeby otworzyć własną firmę? Widziałaś już siebie jako panią własnego biznesu? A może jest coś, co Cię powstrzymuje? Jeżeli na któreś z pytań udzieliłaś twierdzącej odpowiedzi, to przeczytaj dokładnie poniższy tekst. Kiedy po przeczytaniu uznasz, że własna firma to Twoja droga, to od razu idź ją zarejestrować. W przeciwnym razie pomyśl jeszcze raz.

Codziennie w Polsce rejestruje się ponad 800 firm. Jedna trzecia z nich zakładana jest przez kobiety. Każda kobieta może zostać przedsiębiorcą i założyć firmę, ale nie każda odniesie sukces. Biznesowa podróż jest dla kobiet odważnych, zmotywowanych i skoncentrowanych na celu. Ma ona w sobie wiele zakrętów i wielokrotnie przypomina wspinaczkę na bardzo trudny szczyt. Dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować, zanim się wyruszy. Przygotowanie to pierwszy i zasadniczy etap tej wspinaczki. To również proces, który obejmuje wiele elementów.
Nie ma jednej sprawdzonej drogi ku własnej firmie. Każda z kobiet ma swoją. Wiem natomiast, że im więcej czasu i energii włoży się w przygotowanie startu na rynku, tym większa szansa, że zwróci się to wielokrotnie.
Chcę podzielić się z Wami tym, co zrobić, zanim jeszcze formalnie założymy firmę.  Podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do bycia sobie samej szefową.  Jesteście gotowe? W takim razie zaczynamy…

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

Stało się. Nadszedł wreszcie ten dzień, że powiedziałaś sobie: „Dzisiaj podejmę decyzję –  etat czy własna firma”. Zanim jednak postawisz przysłowiową kropkę nad „i”, zadaj proszę sobie kilka pytań.
Czy jestem gotowa pracować ciężej niż pracuję obecnie?
Czy lubię sprzedawać?
Czy lubię podejmować ryzyko?
Czy jestem w stanie sama wyznaczać sobie kierunek działania i sposób realizacji zadań?
Czy lubię podejmować decyzje?
Czy lubię stabilność i przewidywalność, czy raczej preferuję zmiany?
Zasadnicze pytanie, które powinnaś sobie zadać na początek, brzmi: Czy tak naprawdę jestem w stanie przewrócić swoje dotychczasowe życie o 180 stopni?
Bo to mogę Ci zagwarantować, że świat na jakąś chwilę stanie na głowie. Zmiana ta będzie dotyczyć nie tylko Twojego życia zawodowego, ale również prywatnego. Pracując na etacie, myślisz zazwyczaj o pracy w godzinach od-do. W przypadku prowadzenia własnej firmy będziesz myśleć o niej non stop.
Stosunkowo często słyszę kobiety, które zastanawiają się nad otworzeniem własnej firmy, jak mówią: „Teraz to będę wreszcie niezależna” „Teraz nikt nie będzie mi rozkazywał”, albo: „Sama będę sobie dobierać klientów, z którymi będę chciała pracować”. Oczywiście, że to wszystko będzie mieć miejsce i jeszcze wiele innych, fantastycznych rzeczy. Z drugiej strony musisz mieć też świadomość, że od tej pory przejdziesz z pozycji osoby wykonującej czyjeś polecenia i sprawiającej, że zadania są realizowane, na pozycję osoby, która kreuje sobie zadania i cele po to, żeby osiągać określone zyski. Wierz mi, że to jest ogromna zmiana i nie każda z nas jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiedzieć sobie na pytania postawione kilka akapitów wyżej.
Wymyślić koło na nowo?
„Mam świetny pomysł na biznes” – słyszę często z ust wielu kobiet. Kiedy jednak zaczynam im zadawać szczegółowe pytania odnośnie tego pomysłu, czasami mam wrażenie, że staję się adwokatem diabła. Dlaczego? Te pytania wielokrotnie pokazują, że świetny pomysł okazuje się być nim tylko w ich marzeniach.
Niestety nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces w biznesie albo na pomysł, który będzie najbardziej dochodowy. I w tym tkwi całe wyzwanie – jaki biznes otworzyć, żeby klienci chcieli kupować to, co im zaproponujemy? Dlatego szukając pomysłu na biznes, warto pamiętać o tym, że ludzie kupują z dwóch powodów:
1. Szukają czegoś, co rozwiąże ich problemy
albo
2. Szukają czegoś, co pozwoli im osiągnąć określone cele.
Na przykład – kupując krem do twarzy, kobiety mogą kupować kremy, które pozbawią je zmarszczek, bądź takie, które spowodują, że ich skóra będzie ładnie pachnieć.
Wiem, że najtrudniejsze jest znalezienie tego właściwego pomysłu, gdyż często wpada się w pułapkę „trzeba wymyślić koniecznie coś nowego, czego jeszcze nie ma”. To bardzo trudna droga, która w efekcie przypomina wymyślanie koła na nowo. A jeśli nie jesteśmy geniuszami takimi jak Steve Jobs, to może być ciężko i czasami warto skorzystać z innych rozwiązań.
W takim razie skąd czerpać pomysły? Tak naprawdę można ich szukać wszędzie i wszelkimi sposobami. Najprostszy to zajrzeć do internetu, który oferuje nam nieprzebrane bogactwo w postaci przykładów z całego świata. Można inspirować się również tym, co nas otacza i patrzeć, czego ludziom brakuje. Można też jako pomysł na biznes wprowadzać udoskonalenia w istniejących już produktach lub usługach. Zanim jednak przystąpimy do szukania swojego pomysłu na biznes, warto zadać sobie następujące pytania:
Czy chcę sprzedawać produkty czy usługi?
W jakiej dziedzinie chcę otworzyć własny biznes?
Ile mają kosztować moje produkty, usługi?
Jak będę działać – bezpośrednio, online czy w jakiś inny sposób?
Kto jest moją konkurencją i co robi?
Kiedy znajdziemy już pomysł na zarabianie, to nawet jeżeli wydaje się on nam najbardziej fantastyczny, wymaga przetestowania go za pomocą modelu biznesowego. Tak, tak, droga do własnego biznesu to droga tysiąca pytań, testowania i wielu analiz, zanim de facto rozpocznie się działanie. Wiem też, że wiele osób pomija etap przygotowania, bądź ogranicza go do minimum i przystępuje od razu do realizacji. Duży błąd. Przygotowanie bywa dość często niedoceniane, ale tak naprawdę pozwala nam uniknąć wielu porażek na początku.
Ważne jest także, żebyś opracowała sobie listę 10 rzeczy, które lubisz robić i w których jesteś dobra. Następnie sprawdź, czy to, co jest Twoją mocną stroną i atutami, wykorzystasz w swoim pomyśle biznesowym. Twoje kompetencje i eksperckość w danej dziedzinie będą stanowić ogromne wsparcie dla Twojego biznesu. Warto też wypisać sobie rzeczy, których nie lubisz robić oraz takie, w których nie czujesz się dobrze. Jeżeli okaże się, że któreś z nich są potrzebne w Twojej firmie, to może warto pomyśleć o współpracy z osobą posiadającą dane kompetencje.

Co mam w plecaku?

Wspomniałam na początku o tym, że podróż zwana „własną firmą” przypomina często wspinaczkę na bardzo trudny szczyt. Wiadomo, że kiedy wyruszamy na taką wyprawę, to potrzebujemy mieć dobry, mocny plecak, a w nim wszystkie niezbędne przedmioty. Ten plecak to są zarówno rzeczy materialne, jak np.:środki finansowe, oprogramowanie, lokal, ale to również rzeczy niematerialne takie jak nasze doświadczenie, wiedza, osobiste przekonania i postawy życiowe.
Kiedy otwierałam własną firmę, to wiele osób pytało mnie, czy się nie boję. Nie bałam się. Byłam zmotywowana, wiedziałam, co chcę robić i dokąd iść. Odwaga to zresztą jedna z kluczowych cech kobiety przedsiębiorczej.
Każda z właścicielek firmy, którą znam, ma wiele cech przypisywanych przedsiębiorcom. Do nich należą m.in.: determinacja, odwaga, kreatywność, tolerancja dla niejednoznaczności, poczucie własnej skuteczności. Jednakże dostrzegam też u nich czasem pewne blokady, coś, co powoduje, że nie podejmują określonych działań. Te blokady mają wpływ na to, jak działają w biznesie. Nie zawsze pojawiają się one od razu na starcie firmy. Czasami zdarzają się dużo później i mogą dotyczyć np. sprzedaży, tworzenia strategii lub negocjacji finansowych.
Wiele kobiet, mimo że chce, nie otwiera własnych firm. Dlaczego? Po pierwsze z lęku przed tym, że poniosą porażkę. Po drugie z obawy, że nie umieją i nie będą potrafiły sprzedawać. Wreszcie z tego powodu, że własna firma to trochę skok w nieznane i wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu.
Dlatego wyruszając w podróż biznesową, ważne jest, aby dobrze poznać samą siebie. Zobaczyć, czy są rzeczy, które mnie blokują. A jeżeli już takie znajdziesz, to zastanów się, czy będę one przeszkadzać Ci w budowaniu własnej firmy, czy też możesz spokojnie z nimi funkcjonować bez szkody dla swojego biznesu.

Którędy na Grunwald?

Jeżeli znalazłaś już pomysł na biznes, teraz musisz zastanowić się, jak przełożyć go na coś, co będzie przynosiło zyski. Może się wtedy okazać, że niekoniecznie każdy pomysł jest na wagę złota. Jak tego dokonać? Za pomocą modelu biznesowego.
Tak jak przy każdej wyprawie, tak i w podróży zwanej przedsiębiorczością istnieje konieczność posługiwania się mapą. Tą mapą dla każdego przedsiębiorcy jest model biznesowy. Nie należy go mylić z biznesplanem, bo to zupełnie dwa różne narzędzia.
Model biznesowy to specjalny dokument, który w łatwy, syntetyczny i przystępny sposób określa kluczowe czynniki funkcjonowania każdej firmy. Jest tak naprawdę wstępem do biznesplanu. Alexander Osterwald i Yves Pigneur stworzyli kanwę modelu biznesowego, czyli narzędzie wizualne, które zawiera i opisuje 9 kluczowych elementów każdego biznesu.
Polecam Ci zapoznać się ze wspomnianym wyżej narzędziem, a następnie według niego  opracować model biznesowy Twojej firmy. Będziesz wtedy w stanie zobaczyć, czy Twój pomysł ma już wszystkie elementy niezbędne do realizacji, czy jeszcze nad czymś musisz popracować.
Brałam niedawno udział w finale konkursu, w którym młodzi przedsiębiorcy prezentowali swoje firmy, w celu pozyskania pieniędzy od sponsorów. Pierwszym podstawowym pytaniem, które te osoby otrzymywały od jurorów było: „Jaki jest Twój model biznesowy?”.

Bądź gotowa dziś do drogi

Założenie własnej firmy i rozpoczęcie własnej działalności może okazać się wspaniałą przygodą. To droga, która daje mnóstwo satysfakcji, samorealizacji i pozytywnej energii. Jednakże są na niej także zakręty, szczyty trudne do zdobycia.
Samo założenie firmy nie jest skomplikowane. To, co stanowi wyzwanie, to działanie generujące zyski. Wiedz, że aby rozpocząć działalność, trzeba mieć w sobie dużo odwagi, determinacji i samozaparcia. Nie każdego na to stać i nie wszyscy będą rozumieć Twoją decyzję. Niektórzy będą nawet Ci to odradzać.
Pamiętaj jednak, że na tę ścieżkę przedsiębiorczości weszło już wielu przed Tobą. Są osoby, które mogą stać się dla Ciebie wzorem do naśladowania. Wybierz sobie 2-3 osoby, które są dla Ciebie autorytetami odnośnie prowadzenia biznesu. Słuchaj, czytaj ich wypowiedzi, spotykaj się z nimi i czerp od nich jak najwięcej. Szczególnie zwracaj uwagę na to, co mówią na temat tego, jak prowadzić biznes oraz jakich błędów unikać.
Jeżeli wiesz już, że ścieżka własnej firmy jest zdecydowanie dla Ciebie, to nie pozostaje nic innego, jak zacząć tę podróż. Także teraz tylko znajdź pomysł, opracuj model biznesowy i ruszaj w drogę! Powodzenia!

Dodaj komentarz