Mała firma w sieci

Optymalna strategia SEO dla małej firmy w 6 krokach

Przedsiębiorca rozrysowujący schamet strategii pozycjonowania
fot. fotolia.com
438wyświetleń
Optymalna strategia seo dla małej firmy w 6 krokach
fot. fotolia.com

Czy mała firma powinna zadbać o strategię pozycjonowania? Oczywiście, że tak. Każde działanie na oślep jest niekorzystne, podczas gdy każda złotówka jest ważna. W artykule przedstawiam, na co zwrócić uwagę oraz o czym pamiętać, aby działania SEO były optymalne.

 
Skuteczna strategia pozycjonowania (SEO) w obszarze Small Business musi być nie tylko zgodna z wytycznymi wyszukiwarek, ale także dostosowana do profilu działalności. Koniecznym jest, aby była spójna z komunikacją marketingową off-line oraz uwzględniała charakter grupy docelowej firmy. Przed przystąpieniem do pozycjonowania powinniśmy dokładnie przemyśleć kilka elementów, których poprawne określenie przyczyni się do sukcesu firmy w Internecie.

Krok 1. Analiza grupy docelowej w SEO

Kluczowy punkt w każdej kampanii reklamowej to określenie grupy docelowej. W przypadku większości małych, lokalnych firm, zasięg ich klientów ogranicza się do miejscowej społeczności. W takim przypadku optymalną (tzn. najtańszą) strategią będzie Local SEO – skupienie się na promocji strony na frazy lokalne czyli frazy z miastem, np. „hydraulik poznań”. Dzięki wdrożeniu tej strategii, nasza firma będzie wysoko w rankingu wyników wyszukiwania na zapytania lokalne, związane z profilem działalności. Trzeba pamiętać, że coraz więcej klientów poszukuje usługodawców właśnie w sieci. Wynika to nie tylko z rozwoju mobilnego Internetu, ale także z braku innych źródeł informacji.
Nierzadko jednak, klientami małych lokalnych firm są również ludzie z całej Polski (na przykład firma regenerująca turbosprężarki samochodowe, gdzie turbiny dostarczane są do klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej). Wtedy poza pozycjonowaniem na lokalne frazy, usługodawca musi podjąć wyzwanie i w strategii SEO uwzględnić także frazy ogólne.

Krok 2. Dobór pozycjonowanych fraz

Wybór grupy docelowej każdorazowo będzie implikował konieczność doboru fraz, na które chcemy promować naszą stronę. Jednak to, czy zdecydujemy się na Local SEO czy na pozycjonowanie na frazy ogólne, to tylko jeden z czynników wpływających na ich dobór. Przy wyborze słów kluczowych powinniśmy pamiętać, aby dobrać takie frazy, które wygenerują nam największy ruch na stronie. Często przedsiębiorcy wybierając słowa kluczowe, kierują się tylko szansami na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. W przypadku wielu obszarów, łatwo (szybko i tanio) można osiągnąć jedno z pierwszych miejsc. Jednak w parze z wysoką pozycją nie idą nowi klienci. W przypadku firm działających lokalnie warto mieć także na uwadze specyfikę zachowań danej społeczności i język, którym się posługuje. W wielu regionach Polski określenia gwarowe czy slangowe są o wiele częściej używane nawet w Internecie, niż ich poprawne językowo odpowiedniki.
Zaś w przypadku lokalnych firm kierujących swą ofertę do klientów z całej Polski, warto pamiętać, że oni daną usługę będą nazywali albo swoim dialektem albo po prostu zwrotem zgodnym z regułami poprawnej polszczyzny. W początkowej fazie działalności małej firmy warto skupić się na kilku najważniejszych frazach. Liczba fraz powinna być zawsze wypadkową naszych możliwości finansowych i skuteczności działań promocyjnych.

Krok 3. Charakter treści zawartych na stronie

Określenie grupy docelowej będzie nie tylko decydowało o wyborze fraz, ale także o treściach, jakie powinniśmy naszym klientom zaprezentować na stronie. Content Marketing to nie jedynie sposób na bezpośrednie przyciągnięcie nowych klientów, lecz również sposób na polepszenie pozycji strony firmowej w wynikach wyszukiwania. Od dawna wyszukiwarki traktują priorytetowo strony, na których zawarte są wartościowe treści. Jednak publikowane teksty powinny być wypadkową preferencji naszych klientów i oczekiwań algorytmu wyszukiwarki. Muszą być zarówno atrakcyjne dla klienta, jak i wyszukiwarki. W przypadku małych firm, koncentrujących się na lokalnej społeczności, warto charakter treści dostosować do jej wymagań. Lepiej skupić się na zjawiskach i procesach lokalnych, które zapewne bardziej zainteresują klientów, niż ogólnych wiadomościach, które mogą znaleźć w innych serwisach. Warto wykorzystać znajomość specyfiki tych problemów. Przecież nikt inny nie zna lepiej uwarunkowań społecznych, ekonomicznych czy kulturowych, niż lokalny przedsiębiorca.

Krok 4. Spójność komunikacji marketingowej off-line z SEO

Działania promocyjne w klasycznych kanałach komunikacji marketingowej (ogłoszenia w prasie, szyldy i banery reklamowe, ulotki) powinny być spójne z aktywnością w Internecie, szczególnie ze strategią SEO. Obecnie, gdy firmy nacisk kładą na promocję w sieci, działania off-line są wsparciem dla kampanii SEO. Samo eksponowanie adresu naszej strony internetowej w materiałach drukowanych czy reklamach w prasie, będzie wzmacniało nasze działania promocyjne w Internecie. Należy także pamiętać, aby w świecie rzeczywistym i wirtualnym używać tych samych elementów identyfikacji wizualnej.

Krok 5. Cel kampanii SEO

Eksperci wskazują, że przy pomocy działań SEO możemy nie tylko powiększyć grupę klientów (Strategia SEO Sprzedażowa), ale także wykreować pożądany obraz firmy w ich oczach (Strategia SEO Wizerunkowa). Jasne zdefiniowanie celów jest o tyle ważne, że każdy z nich osiąga się innymi narzędziami. Oczywiście w przypadku małych firm, najczęściej te strategie są wdrażane równocześnie, z większym naciskiem na efekt sprzedaży. Aby ten cel został osiągnięty, czyli aby osoby, które przyciągnięte działaniami SEO trafiły na firmową stronę www zostały naszymi klientami, przede wszystkim musisz dołożyć starań, aby treść, którą czytają, a raczej przeglądają użytkownicy, odpowiadała temu, co wpisują w wyszukiwarkę. Jeśli tworzysz serwis, który oferuje m.in. „buty do tańca”, to internauta, wchodząc na daną stronę, oczekuje treści ściśle powiązanych z poszukiwaną frazą.

Krok 6. Promocja firmy w serwisach społecznościowych

W dobie mediów społecznościowych, w reklamie firmy w sieci nie można ograniczać się tylko do działań z zakresu SEO. Obecność firm w serwisach społecznościowych to dziś w zasadzie konieczność. I to nie jedynie ze względu na fakt olbrzymiej popularności tych mediów wśród internautów z różnych grup wiekowych i społecznych, ale także znaczenia w działaniach SEO. Algorytmy wyszukiwarek w coraz większym stopniu, przy ustalaniu pozycji stron w wynikach wyszukiwania, uwzględniają aktywność firm w takich serwisach, jak Facebook, Google Plus czy Instagram.
Podsumowanie
Określenie kluczowych elementów pozwoli nam wybrać optymalną strategię SEO. Dzięki temu zamierzony cel osiągniemy w sposób najszybszy i najtańszy, a to w dobie kapitalizmu, gdzie wymagana jest jak największa racjonalizacja kosztów, rzecz bardzo istotna.
A czy Wy uważacie, że strategia pozycjonowania www małej firmy jest potrzebna?  Czy macie taką strategię? A może chcecie ją obrać, ale jeszcze nie do końca wiecie jak? Piszcie, pytajcie – na pewno pomożemy.

Dodaj komentarz