ABC biznesu

Młodzi pracownicy – Pokolenie Y i Z wkracza na rynek pracy

Młode osoby
708wyświetleń

Młode osoby

Niedługo osoby urodzone po 1980 (pokolenie Y) i przed 1995 (pokolenie Z) zdominują rynek pracowników. To Twoi przyszli pracownicy i wykorzystanie ich potencjału będzie wyzwaniem firm już w niedługim czasie. W analizie „Młodzi na rynku pracy”, przygotowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, omówione są istotne kwestie związane z powyższymi zmianami.

Analizy mówią, że w 2025 co czwarty zatrudniony będzie reprezentantem generacji ludzi urodzonych w ostatniej dekadzie socjalizmu, zdobywających wykształcenie w latach 90. i wkraczających w dorosłość już w nowym stuleciu, dlatego zwanych również Milenialistami. Bardzo szybko dołączy do nich pokolenie Z – młodsze, urodzone po 1995 roku. Oba te pokolenia cechuje specyficzny styl życia i stosunek do pracy oraz zupełnie inne podejście do kariery niż osób starszych o dekadę lub dwie.

Czym charakteryzuje się pokolenie Y i Z

Pokolenie Y – pokolenie ludzi, którzy urodzili się w ostatnich latach socjalizmu, do szkoły chodzili w latach 90., a w dorosłość wkraczali w nowym stuleciu. Wspólne doświadczenia pokolenia to m.in. dorastanie w gospodarce wolnorynkowej, szeroki kontakt z technologią, większe możliwości przemieszczania się poza granice kraju.
Pokolenie Z – pokolenie ludzi, którzy urodzili się po 1995 roku, byli dziećmi, kiedy Polska wstępowała do UE i NATO, dlatego właściwie nie pamiętają oni czasów „poza Unią Europejską”, żyją w świecie nowych technologii, są bardzo sprawni w wykorzystywaniu mediów społecznościowych do komunikowania się z innymi (Facebook), zbierania informacji (Twitter), gromadzenia zdjęć (Instagram).
Jak pokazuje analiza „Młodzi na rynku pracy” Forum Odpowiedzialnego Biznesu przedstawiciele pokoleń: Y i Z, dużo bardziej niż ich starsi koledzy cenią sobie równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Nie przywiązują się do swojego miejsca pracy, a zmieniają je średnio co 3 lata. Nieobojętne są im wartości reprezentowane przez firmy. Co więcej, w nowe miejsca pracy mogą wnieść unikalne wartości, zwane również kompetencjami przyszłości. Należą do nich m.in. zdolność do pracy w wielokulturowym środowisku, umiejętność filtrowania istotnych danych w szumie informacyjnym, inteligencja społeczna i emocjonalna oraz współpraca w zespołach wirtualnych.

Pokolenie Y i Z na rynku pracy
fot. Raport “Młodzi na rynku pracy” Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Rynek pracownika i wyzwania dla pracodawców

Rynek pracy będzie ewoluował w stronę rynku pracownika, co potwierdzają także mało optymistycznie zmiany demograficzne w Polsce. Niedobór rąk do pracy pracodawcy odczują już najprawdopodobniej za pięć lat. Przechodzenie na emerytury osób z wyżów demograficznych oraz masowa emigracja już nie tylko osób bezrobotnych, lecz również wykwalifikowanych, którzy za granicą zarobią więcej niż w Polsce. Wyzwaniem dla polskich firm pozostaje po pierwsze zatrzymanie w kraju pracowników z pokoleń: Y i Z, a więc tych, którzy mają największe możliwości przemieszczenia się poza granice kraju. Po drugie, znalezienie odpowiedzi na ich wysokie oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia.
Analiza „Młodzi na rynku pracy” wskazuje na wyzwania, przed którymi stanie biznes w związku ze zmianą pokoleniową i dominacją nowych generacji.
•    Work-life balance – praca powinna umożliwiać godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym, co może odbywać się na przykład poprzez zapewnienie elastycznego czasu pracy.
•    Zmiana systemów motywacyjnych – ważniejszą rolę w przyciąganiu talentów może odgrywać atmosfera pracy czy możliwość rozwoju niż wynagrodzenie.
•    Zarządzanie zespołami wielopokoleniowymi – polityka zarządzania różnorodnością powinna uwzględniać coraz bardziej zdywersyfikowane, także pod względem wieku, zespoły pracowników.
•    Społeczna odpowiedzialność pracodawcy – młodzi pracownicy będą egzekwować od zatrudniających dowody na wdrażanie strategii CSR.
•    Employer branding – w wyborach zawodowych przedstawiciele pokoleń: Y i Z będą kierować się wizerunkiem organizacji, stąd potrzeba odpowiedniego zarządzania marką pracodawcy.
Analiza „Młodzi na rynku pracy” dostępna w wersji PDF pod linkiem:
http://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2015/02/Analiza-tematyczna_M%C5%82odzi-na-rynku-pracy.pdf

1 Komentarz

  1. Młodym moim zdaniem potrzebna jest inna motywacja. Pokolenie Y jest skierowane na zabawę, szybkie pieniądze i rywalizację. Uważam, że dobrą metodą dla młodych i ich oczekiwań jest grywalizacja. Grywalizacja biznesowa jest niczym innym jak wprowadzeniem elementów gier w miejsce pracy. Bo tak jak napisali http://www.businessway.pl/businessway/grywalizacja-czyli-w-co-gramy/ : “Gramy przecież dla zastrzyku dopaminy przecież. Ci, którzy są zadowoleni z pracy, codziennie znajdują w niej nowe wyzwania. Dodatkowo innych graczy też po prostu bardziej lubimy niż przeciętnego znajomego czy współpracownika, a to można wykorzystać przy budowaniu zespołu.”

Dodaj komentarz