Kwestionuj, zapisuj i pracuj. Recenzja książki Biznes Ci ucieka Marcina Osmana

fot. Dino Reichmuth / unsplash.com

fot. Dino Reichmuth / unsplash.com

Historie o sukcesach nabierają niepowtarzalnej głębi dopiero wtedy, gdy nie są to zbieraniny opisujące osiągnięcia wielu, a jest to opowieść jednego człowieka wygłoszona na podstawie jego osobistych przeżyć i spostrzeżeń. Tak jest też w przypadku książki Biznes Ci ucieka autorstwa Marcina Osmana. To zbiór wydarzeń z jego życia, z których wyciągnął wnioski i dzieli się nimi m.in. w tej właśnie książce.

Istotą dążenia do realizacji swoich celów jest otaczanie się wartościowymi ludźmi, którzy odnoszą sukcesy na interesującej nas płaszczyźnie lub swoją obecnością przybliżają nas do nich. Gdybym miał sformułować myśl przewodnią książki, to właśnie tak by ona brzmiała. Zapoznając się z przedstawionymi historiami, nie da się nie zauważyć, że impulsem do podejmowanych przez autora działań, była osoba z jego otoczenia. Otoczenia stworzonego z ludzi, którzy swym pozytywnym nastawieniem (i nie tylko) motywują go pracy i osiągania wyznaczanych celów.

Kwestionuj

Często ktoś sugeruje Ci podjęcie pewnych działań „dla Twojego dobra”. Podsuwa rozwiązania, które jego zdaniem będą idealne również dla Ciebie. Ale dlaczego to ten ktoś ma decydować, skoro to właśnie Ty sam wiesz najlepiej, czego chcesz. Jak zaznacza autor: „kwestionuj, a nie neguj”. Nie bój się poddawać w wątpliwość tego, co dla Twojego dobra sugerują Ci inni. Jeżeli zastosujesz się do tej rady, będziesz w stanie kształtować rozwiązania i przygotowywać dla Ciebie optymalne strategie działań.

Zapisuj

Tworzenie notatek pomaga na wiele sposobów. Klika słów na wizytówce na temat osoby, od której ją otrzymałeś. Istotne spostrzeżenia na temat potencjalnego klienta, z którym przeprowadzasz wstępną rozmowę. Jej przebieg może zaważyć o ewentualnej transakcji, sprzedaży czy współpracy. Zapisuj też swoje pomysły np. na nowe rozwiązanie, które możesz zastosować w swojej firmie i nie tylko. Może być to choćby SMS do znajomego z opisem swojej idei.

Pracuj

Głównym czynnikiem sukcesu nie jest jednak pomysł, ale praca włożona w jego realizację. „Pomysł jest wart złotówkę netto”. Jak tłumaczy autor: „Całą jego wartość buduje się na jego wdrożeniu, na realizacji”. Oczywiście, pojawia się też w tym wszystkim element podejmowanego ryzyka. Dzięki doświadczeniu jednak i pracy włożonej nie tylko w przygotowanie projektu, lecz także w wielokrotnie wspominany przez autora research, możesz ocenić potencjał przedsięwzięcia i z niego zrezygnować albo się go podjąć i zdobyć to, czego oczekujesz. Jak osiągać zamierzone cele? Co ma wpływ na osiągnięcie sukcesu? Nie ma na to odpowiedzi innej niż ciężką pracą i poświęconym czasem. Nie ma niezawodnej recepty na sukces, drogi na skróty.

Wspomniane powyżej sposoby to zaledwie kilka z tych, które Marcin Osman prezentuje w swojej książce i które pomogą Ci w drodze do wyznaczonego celu.

O autorze:

Sebastian Jastrzębski

Sebastian Jastrzębski - Redakcja Magazynu FIRMER

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.