Konto Kariery i przebijanie sufitów

skok i słońce

fot. Enhlin / sitebuilderreport.com

Jeżeli nie znosisz poniedziałków, coś denerwuje Cię w pracy albo myślisz, że Twoja kariera stanęła w miejscu, warto byś do kategorii skupiającej Twoich sprzymierzeńców dołożył karteczkę z nazwiskiem Jona Acuffa. Autor w swojej książce Zawodowo od nowa pokaże Ci m.in.: w jaki sposób zmienić ten stan rzeczy, że potrafisz o wiele więcej, niż myślisz, oraz jak to wykorzystać w pracy, aktualnej albo nowej.

Ta książka nie jest cudownym remedium, które rozwiąże wszystkie Twoje zawodowe problemy. Treść zawarta w niej przez autora nie jest magicznym zaklęciem, które po odczytaniu sprawi, że wszystko stanie się idealne. Nie znajdziesz w niej również niczego, co nie będzie oczywistością, na którą już dawno wpadłeś. Nie taki był cel autora. Może dlatego, że to niemożliwe?

Jon Acuff podjął się bardzo trudnego zadania, jakim jest poprowadzenie czytelnika przez proces tworzenia Konta Kariery i dokonania czterech inwestycji, bez których – w komplecie – nie ma szans na zawodowy sukces. Przynajmniej nie taki, który będzie jednocześnie satysfakcjonujący i nie sprawi, że będziemy czuć się podle.

(Relacje + Umiejętności + Osobowość) × Zapał = Konto Kariery

Jest wiele czynników, które w ten czy inny sposób zmuszą nas do weryfikacji zasobów Konta Kariery. Jon Acuff sklasyfikował je jako cztery rodzaje zmian ściśle połączonych z głównymi kategoriami zasobów Konta Kariery:

1. Sufit – określa limit rozwoju zawodowego. Jeżeli Twoje aktualne stanowisko nie daje perspektywy dalszego rozwoju lub coś ten rozwój hamuje, zostaniesz do niego przyciśnięty. Zawsze możesz go rozbić przy pomocy swoich Umiejętności.

2. Skok – to np. decyzja o zmianie miejsca pracy lub zapisaniu się na szkolenie, które pozwoli Ci zdobyć nowe Umiejętności. Przy Skoku ważnym zasobem jest Osobowość.

3. Szansa – jest pozytywną zmianą przychodzącą z zewnątrz. Może być np. nieoczekiwaną ofertą świetnej pracy. Zasobem przypisanym do Szansy jest Zapał.

4. Wstrząs – spowodowany nagłą utratą pracy. Przypisany jest do Relacji, bo to dzięki nim jesteś w stanie wyjść z dołka i szybko zdobyć nową posadę.

Odnośnie sufitów

Istotnym elementem przebijania sufitów jest zdanie sobie sprawy, na jaki rodzaj sufitu trafiłeś. Jeżeli jesteś zadowolony ze swojej pracy czy prowadzonej przez Ciebie firmy, to sufitem może być problem ze zdobyciem awansu lub spowolnienie rozwoju Twojej działalności. Przebijanie takich sufitów wiąże się z ogromną wytrwałością i umiejętnym wykorzystaniem Konta Kariery, które w takiej sytuacji obowiązkowo wymaga przeglądu i uzupełnienia. Na szczęście Twój nowy sprzymierzeniec na odległość również w tej kwestii ma dla Ciebie kilka cennych rad.

Od nowa

Zacząć od nowa jest niezwykle trudno. Niezależnie od tego, którą próbę podejmujesz, zawsze wszystko jest stresujące, straszne i wymaga poświęcenia oraz ciężkiej pracy. Najgorszy w tym zestawieniu jest właśnie strach. Jak tłumaczy autor: „Strach nie walczy w pojedynkę”. Przekształca się w lęk, a pokonany lęk często zastępuje bierność. Jeżeli zgadzasz się z choć jednym z przedstawionych na początku stwierdzeń, jeżeli choć jeden fragment tekstu otarł się o Twoją strefę komfortu, to Zawodowo od nowa jest dla Ciebie. A jak nie, to kłamiesz.

 

UWAGA KONKURS!

Mamy dla Was 3 egzemplarze książki Jona Acuffa pt. Zawodowo od nowa.

Wystarczy, że opowiecie nam swoją historię:

Umiejętności vs. sufity
Jaki był Twój zawodowy sufit, z którym musiałeś się zmierzyć i jak tego dokonałeś?

Na odpowiedzi czekamy od 26 kwietnia do 5 maja 2017 roku pod postem konkursowym na fanpage’u magazynu „FIRMER”. Warto go śledzić!

Rozstrzygnięcie konkursu już 8 maja 2017 roku.

Nagrody ufundowało wydawnictwo Samo Sedno.

sdgrsdfgsdfg

O autorze:

Sebastian Jastrzębski

Sebastian Jastrzębski - Redakcja Magazynu FIRMER

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.