Kampanie marketingowe online, nie tak trudne jak się wydaje

fot. Viorel Sima / Bigstock

W końcu jest: nowatorski, ciekawy, dopracowany w każdym calu ze sztabem ekspertów. Nowy produkt gotowy na wejście na rynek. W jaki sposób zaprezentować go klientom, tak aby w niedalekim czasie móc się cieszyć z rosnących wyników sprzedażowych? Kluczem do sukcesu jest skuteczna, dobrze przeprowadzona kampania marketingowa. Wizerunkowa czy sprzedażowa – najważniejsze, aby pomogła dotrzeć do grupy docelowej, a także zatrzymała klienta na dłużej.

Po pierwsze, dobra strategia

Wszystko zaczyna się od produktu. Przed rozpoczęciem kampanii zastanów się, czym on się wyróżnia, do kogo jest skierowany i co może zaoferować konsumentom.

 

Zdefiniuj również cele, które chcesz osiągnąć
– zarówno główne, jak i te mniejsze.

 

Postaraj się, aby były jak najbardziej konkretne, wówczas łatwiej będzie Ci śledzić swoje postępy.

Na tym etapie bardzo przydadzą się także wszystkie zasoby danych, do których masz dostęp. Nie bój się liczb i data mining, współpracuj z działem analiz – to Twoi sprzymierzeńcy. Miej na uwadze swój budżet i zaplanuj działania tak, aby rozsądnie go wykorzystać. Kosztowna kampania wizerunkowa nie zawsze jest synonimem sukcesu – czasami wystarczy kreatywne wykorzystanie kanałów social media, real time marketing czy spersonalizowane komunikaty w botach na facebookowym Messengerze.

Doskonale poznałeś swój produkt, zapisałeś cele, wyznaczyłeś narzędzia i budżet na kampanię – co dalej?

Po drugie, klient

Podczas budowania kampanii musisz obudzić w sobie ogromne pokłady ciekawości i podejść do klienta, któremu chcesz zaoferować swój produkt, niczym Sherlock Holmes, Fox Mulder i Robert Langdon w jednym. Kim jest, jakie są jego zainteresowania i preferencje zakupowe, jak wygląda jego typowy dzień, a nawet… jaką kawę pija najchętniej?

 

Odpowiedzi na istotne pytania dla sprzedaży Twojego produktu pozwolą na segmentację potencjalnych klientów.

 

Być może będą to starsze osoby po sześćdziesiątce, które kochają uprawiać ogród, energiczni przedstawiciele pokolenia Z nierozstający się ze smartfonem czy też niewyspani rodzice dzieci w wieku przedszkolnym – każda z tych grup ma zupełnie inne oczekiwania, do każdej powinieneś dotrzeć i komunikować się z nią w inny, spersonalizowany sposób.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie profilowania użytkowników w trakcie trwania kampanii „Wkręć się w podróżowanie z eSky”

Segmentacja pomoże Ci w efektywnym wyborze kanałów komunikacji. Do jednych bardziej przemówi kampania na Instagramie czy Snapchacie, inni z kolei docenią tradycyjne reklamy w prasie czy w radiu. Proces segmentacji może również wyłonić nietypowych użytkowników danego produktu, czyli wysoce pożądaną niszę. To także cenna informacja i wskazówka, w którą stronę można go rozwijać.

Po trzecie, skuteczny przekaz

Skuteczny komunikat łączy ciekawą, przykuwającą uwagę formę ze starannie opracowaną treścią. Podstawą budowy komunikatu jest opracowanie key visuala komunikacyjnego, głównego motywu graficznego kampanii.

Równie ważne jest także to, co chcesz przekazać klientowi. Tutaj ogromne znaczenie ma wcześniej wspomniana segmentacja. Dzięki niej możesz przygotować treść w taki sposób, aby jak najlepiej trafiła ona do grupy docelowej i została odebrana w pożądany sposób.

Parafrazując klasyka: „Content is a King” (Bill Gates, 1997), a słowa mają wielką moc. Pamiętaj, że liczą się najmniejsze szczegóły: język wypowiedzi (młodzieżowy slang vs. biznesowy ton), jej długość (storytelling vs. hasłowość), edukujący, angażujący czy humorystyczny charakter.

 

Najważniejsze i najciekawsze fakty warto umieścić na początku, wówczas łatwiej przyciągnąć uwagę odbiorcy i skłonić go do dalszego czytania.

 

Aby komunikat, który przygotowujesz, był wartościowy i trafny, przeczytaj go kilka razy i zastanów się, czy zawarłeś w nim wszystkie kluczowe informacje o kampanii. Nie bój się zapytać o opinię swoich kolegów z pracy – w takich sytuacjach zawsze świetnie sprawdza się zasada co najmniej dwóch par oczu.

Źródło: Schemat wykorzystania narzędzi marketing automations w procesie kampanii – opracowanie własne

Na koniec spróbuj postawić się na miejscu klienta, do którego kierujesz komunikat. Czy wszystko wyjaśnione jest w przystępny, logiczny sposób, czy informacje są dla mnie interesujące? Czy dzięki temu komunikatowi wiem o produkcie tyle, ile chciałbym się dowiedzieć?

Last but not least – zatrzymaj klienta na dłużej

Każda internetowa kampania połączona jest z dedykowaną  stroną, tzw. landing page. To strona, na której klient znajdzie się po kliknięciu w reklamowy baner czy grafikę. Tak jak w codziennym życiu, tutaj również liczy się pierwsze wrażenie. Użytkownicy internetu codziennie zasypywani są przeróżnymi informacjami czy wyskakującymi okienkami. Jeśli landing page okaże się mało interesującą, nieresponsywną czy po prostu brzydką stroną, z ogromnym prawdopodobieństwem zostanie zamknięta w ułamku sekundy (co można zauważyć w Google Analytics jako wskaźnik Bounce Rate), a potencjalny klient nawet nie zapamięta, z jaką marką miał przed chwilą do czynienia. Aby zatrzymać go na dłużej, musisz zadbać o atrakcyjność landing page i zachęcić do jej przeglądania.

 

Wykorzystaj estetyczny, przejrzysty układ treści, a najważniejsze informacje umieść w wyróżniających się nagłówkach.

 

Daj klientowi szansę na pozostawienie swojego kontaktu, np. w formularzu czy poprzez zapis do newslettera, dzięki temu będziesz mógł utrzymywać z nim kontakt i informować o nowych produktach czy promocjach.

Pamiętaj, że każda wizyta na landing page dostarczy ci „ciasteczek”, dzięki którym będziesz mógł podążać za klientem. Pomoże ci w tym dobrze przygotowany i wpięty algorytm wraz z narzędziem Marketing Automation, który w automatyczny sposób wyśle do użytkowników dedykowany e-mail czy inny reklamowy komunikat z zachętą do powrotu na stronę.

Unikaj popularnych zdjęć z darmowych baz fotografii, zadbaj, żeby umieszczać ładne, dobrej jakości grafiki, koniecznie bez znaków wodnych. Warto, abyś miał kilka profesjonalnie wykonanych packshotów swojego produktu – kupuje się oczami! I last but not least – pamiętaj, aby landing page była responsywna i w całości wyświetlała się wraz z pełną funkcjonalnością na urządzeniach mobilnych.

fot. Carlos Muza / Unsplash

…a budżet?

Sprawuj kontrolę nad wszystkimi wydatkami i postępami kampanii. Pamiętaj, że w jej prowadzeniu nie ma sztywnych zasad, których należy się trzymać – liczy się czujność i szybkie reagowanie na osiągane wyniki.

 

Zawsze trzymaj rękę na pulsie i miej elastyczny budżet.

 

Jeśli któryś z kanałów komunikacji okaże się strzałem w dziesiątkę, nie wahaj się i przerzuć do niego kwoty przeznaczone na inny. Słabe grupy komunikacyjne czy narzędzia optymalizuj lub – w ostateczności – po prostu rezygnuj z nich. I jak mawiał Benjamin Franklin: „Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje”. Powodzenia!

 

 

O autorze:

Rafał Bartoszewicz

Rafał Bartoszewicz -  Ekspert z doświadczeniem w lokalnych i międzynarodowych spółkach e-commerce oraz retail. Specjalista od e-commerce, digital i pozycjonowania marki skupiający się na wzroście sprzedaży i udziału marki w rynku. Obecnie jako Marketing Director w Grupie eSky opracowuje, a następnie czuwa nad pełną egzekucją strategii marketingowej oraz pozycjonowaniem marek w ramach Grupy eSky. Zarządza procesem wdrażania i komunikacji nowych produktów i usług. Wcześniej jako Digital Marketing Manager w CCC odpowiadał za strategię marketingową digital dla krajów CEE.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (1)

    • Reklamy Arek

      19 lipca 2018r. 15:50

      Merytoryczne przygotowanie kampanii marketingowej dzięki poradom zawartym w sieci internetowej, oraz w oparciu o doświadczenie znajomych jest podstawą do osiągnięcia celu. Problemy zaczynają się dopiero później, o czym pewnie warto napisać kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.