Jakie są moje wrodzone, powtarzalne sposoby działania, myślenia i odczuwania?

fot. Samuel Zeller / Unsplash.com

Jednym z najczęściej powtarzających się motywów w e-mailach, które otrzymuję od moich klientów, jest pytanie, jakie zawody mogą wykonywać, mając określone talenty. Moja odpowiedź zawsze sprowadza się do stwierdzenia, że talenty nie mówią o tym, kim możemy być lub co możemy robić, ale o tym, jak będziemy też rzeczy robić. I nawet nie wiedząc jeszcze, czym są talenty, jak je można odkryć i jak je rozwijać, jestem pewien, że świadomość tego, jak działamy w najbardziej naturalny dla nas sposób, jest niezwykle pożyteczna. Zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy z definicji bardzo często pełnią różne funkcje w swoich organizacjach.

Talent i Instytut Gallupa

Bardzo często talent kojarzymy z czymś elitarnym, z czymś, co mają tylko nieliczni. Dobra wiadomość jest taka, że każdy ma talent. Ale pewnie w trochę innym rozumieniu jak to potoczne, czyli zdolność do pięknego śpiewania, sportu czy matematyki. Instytut Gallupa jest jedną z organizacji, która w nurcie psychologii pozytywnej zaczęła pracować nad tym, aby pomóc pracownikom i organizacjom być bardziej efektywnymi. W ramach tych prac stworzono narzędzie do identyfikowania talentów, a następnie ich rozwijania. Sporządzono definicję talentu oraz opisano talenty. Wracając do definicji talentu:

Talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i działania, który może być produktywnie wykorzystany.

Wszystkich talentów jest 34. Instytut Gallupa mówi wprost, że mamy największą szansę na rozwój, skupiając się na naszych talentach, a nie na naszych słabościach. Aby odkryć swoje talenty, można wypełnić kwestionariusz Strengths Finder 2.0. W zależności od wykupionej opcji dostaniemy nasze top 5 talentów albo listę 34 talentów, od tych najbardziej do najmniej widocznych.

Przykłady talentów

Po wypełnieniu kwestionariusza mamy dostęp do opisu naszych talentów. Kilka przykładowych definicji podaję poniżej:

 • Analityk – osoby, które można określić jako Analityków, lubią szukać przyczyn i źródeł. Mają umiejętność wyszukiwania czynników, które mogą wpłynąć na sytuację.
 • Elastyczność – osoby, których talentem jest Elastyczność, wolą płynąć z prądem. Są silnie zakorzenione w teraźniejszości, na bieżąco radzą sobie z problemami i odkrywają przyszłość dzień za dniem.
 • Odpowiedzialność – osoby, których talentem jest Odpowiedzialność, biorą psychiczną odpowiedzialność za to, co obiecują zrobić. Są oddane ponadczasowym wartościom, takim jak szczerość i lojalność.

Co talenty mówią nam o tym, jak działamy?

W jaki sposób talenty pomagają nam określić to, jak działamy? Możemy dla nich określić częste sposoby działania:

 • Jak działa Analityk?
  Zwykle osoba z talentem Analityk jest logiczna i obiektywna w swoim podejściu. Szuka prostoty w złożonych zagadnieniach (analizując je). Do projektów wnosi umiejętność myślenia na zimno o rzeczach, które budzą emocje. I jednocześnie zwykle potrzebuje czasu do namysłu.
 • Jak działa osoba z talentem Elastyczność?
  Osoba z tym talentem jest tu i teraz. Reaguje szybko na nagłe zmiany. Widoczna jest u niej chęć wprowadzania zmian, ale i podążania za nimi. Osoba taka będzie potrzebować pracy pod presją wymagającej szybkich reakcji.
 • Jak będzie działać osoba z talentem Odpowiedzialność?
  Osoby z talentem Odpowiedzialność dostarczają to, co obiecają, na czas. Dzięki temu, że wykonują pracę w terminie, ludzie im ufają. Dotrzymują obietnic. Dzięki nim zespoły mogą być niezawodne. Wprowadzają element lojalności. Najlepiej działają, kiedy mają wolność w podejmowaniu zobowiązań.

Patrząc na przykłady, jasno widać, że każdy z tych talentów w unikalny sposób wpływa na nasze zachowanie i sposoby działania. Wiedza o tym jest bezcenna. Znając swoje talenty, wiedząc w jaki sposób one dla nas działają, mamy możliwość komunikowania swoich najlepszych warunków do działania. A jako przedsiębiorcy wręcz ich kształtowania.

Wykorzystanie wiedzy o tym, jak działamy

Z tego, że mamy talent Analityk, wynika, że potrzebujemy trochę czasu na zastanowienie się, zanim damy najlepszą odpowiedź. Zwykle osoby z tym talentem bardzo nie lubią sytuacji, w których ktoś nad nimi stoi i mówi im, że mają odpowiedzieć tu i teraz (ASAP). Czy wiedząc o tym, możemy w jakiś sposób wpłynąć na nas i na nasze otoczenie, aby mieć ten czas na przeanalizowanie sytuacji? Jak najbardziej.

Sami możemy dla siebie wprowadzić ograniczenie, że z zasady nie udzielamy odpowiedzi od razu. Możemy komunikować innym: „Najlepiej działam, jak mam czas na zastanowienie się. Proszę nie naciskaj na szybką reakcję, bo wtedy nie dostaniesz najlepszej odpowiedzi”.

fot. Jess Watters / Unsplash.com

Mając talent Odpowiedzialność, będziemy bardzo chcieli dotrzymać zobowiązań. Możemy pozycjonować się jako osoba, która może być odpowiedzialna za dostarczanie na czas, może być tym pilnującym terminów. A jednocześnie dobrze dla tej osoby zadziała nauczenie się zarządzania swoimi zobowiązaniami. Jeżeli wiem, ile rzeczy mam zrobić, mogę świadomie podjąć decyzję, czy chcę robić nowe.

Znam swoje talenty – co dalej?

Po zrobieniu testu Gallupa (kwestionariusza Strengths Finder), dostajemy listę talentów. Czy to już koniec naszej pracy? Otóż nie! Na razie powiedzieliśmy, że talenty to wrodzone, powtarzalne sposoby działania, myślenia i odczuwania. Jeszcze nie padło ani słowo o tym, czy tak rozumiane talenty działają na naszą korzyść.

Mając talent Analityka, możemy go wykorzystać do tego, aby wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie, kupić najlepszy samochód w zadanych warunkach. Możemy go także wykorzystać, aby przy każdych zakupach spędzić 30 minut, wybierając najlepsze mleko (znam osoby, które tak robią!).

Jeden przejaw talentu jest dojrzały, drugi niedojrzały. Sprawdzenie dojrzałości naszych talentów to jedno z pierwszych zadań. Ta wiedza da nam jasne przesłanki, gdzie zainwestować energię, aby się rozwijać.

Jeżeli nasz talent nam pomaga, sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni, to ten talent zapewne jest dojrzały. Jeżeli sprawia on, że jest nam trudno, to mówimy wtedy o niedojrzałości talentu.

Wiemy, że talent to powtarzalny sposób działania. Możemy wywnioskować, że kiedy ten sposób działania jest niedojrzały, to będzie to dla nas bardzo trudne. I jednocześnie, możemy przypuszczać, że jeżeli sprawimy, że ten talent dojrzeje, to będziemy widzieć wzrost naszej efektywności!

Stąd analiza dojrzałości talentów, a potem praca nad ich dojrzewaniem, są kluczowymi elementami naszego rozwoju.

Jak można sprawić, aby talenty były dojrzałe?

Jest na to wiele sposobów. Warto zacząć od obserwacji tego, jak działają nasze talenty, a potem wyciągać z tych obserwacji wnioski. Niezwykle skuteczne jest rozmawianie z innymi osobami, które mają te same talenty. Bardzo wartościowa jest praca z coachem, mającym doświadczenie w pracy z talentami. Będzie on mógł wskazać obszary do rozwoju oraz wspólne działanie wielu talentów na raz, które można wykorzystać do pracy nad danym talentem.

Z całego serca życzę Wam sukcesów w dojrzałym wykorzystywaniu talentów!

 

 

O autorze:

Dominik Juszczyk

Dominik Juszczyk -  W życiu i w codziennej pracy wdraża najlepsze praktyki, które mają zwiększyć produktywność jego i zespołu, z którymi współpracuje. Jako certyfikowany trener Instytutu Gallupa w rozwoju w oparciu o mocne strony pomaga zespołom zwiększyć produktywność i efektywność. Stara się wykorzystać maksymalnie każdy dzień. Cieszy się swoimi porannymi treningami biegowymi. Jego top 5 mocnych stron: Individualization | Arranger | Learner | Empathy | Intellection.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (1)

  • Avatar

   Progresswire Olsztyn

   19 września 2018r. 10:56

   Inspirujące informacje. Zachęcił mnie Pan do zagłębienia się w temat swoich talentów. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.