Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? [Raport Firmy.net, VI edycja]

Raport o MMŚP - Jak w Polsce prowadzi się własny biznes?

Przed Państwem wyniki 6. edycji badania nastrojów gospodarczych wśród mikro- i małych firm w Polsce. Raport zawiera opinię właścicieli firm na temat warunków prowadzenia własnego biznesu w II połowie 2015 r. wraz z prognozami na I połowę 2016 r., analizę czynników, które wpływają na poprawę lub pogorszenie sytuacji, obawy i oczekiwania dotyczące decyzji rządowych, mających wpływ na funkcjonowanie polskiej gospodarki oraz plany odnośnie wykorzystania środków unijnych na lata 2014-2020.

Raport „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” analizuje czynniki, które wpłynęły na nastroje oraz sytuację mikro- i małych firm w I połowie 2015 r. wraz z prognozami na II połowę 2015 r. Badanie przeprowadzono w grudniu 2015 r. na 1100 mikroprzedsiębiorcach, reklamujących się za pośrednictwem portalu Firmy.net. Wyniki badania opracował Instytut Badań i Analiz GRUPA OSB.

Pobierz raport i dowiedz się:

  • Jakie czynniki wpływają na stabilizację nastrojów właścicieli mikro- i małych firm?
  • Które branże były na minusie, a które na plusie w II połowie 2015 r.?
  • Kto jest większym optymistą a kto pesymistą – kobiety czy mężczyźni?
  • Jakie są plany na wykorzystanie środków unijnych na lata 2014-2020?
  • Czy przedsiębiorcy mają zaufanie do nowo wybranego rządu w zeszłorocznych wyborach?
  • Wobec których decyzji rządowych przedsiębiorcy mają obawy, a z którymi wiążą nadzieję?

Jak prowadziło się biznes w II połowie 2015 r.?

II półrocze 2015 r. zostało ocenione przez przedsiębiorców jako stosunkowo stabilne. Wzrosty w odczuwanym poziomie popytu, poziom sprzedaży zagranicznej ponownie na plusie, brak dalszego spadku w poziomie cen to wskaźniki, które wpływają na zmniejszenie się przewagi liczebnej grupy pesymistów nad optymistami w porównaniu do I półrocza 2015 r. To pozwala zachować przedsiębiorcom umiarkowany spokój w oczekiwaniu na rezultaty z I połowy 2016 r.

W raporcie przedstawiono również poziom zaufania do rządu. Bolączki przedsiębiorców dotyczące warunków prowadzenia własnej firmy od lat się nie zmieniają. Pomimo zmiany partii rządzącej w ostatnich wyborach parlamentarnych, przedsiębiorcy nie wykazują większej nadziei na poprawę swojej sytuacji i zmianę przepisów. Podobnie nie zmienia się poziom wykorzystania środków unijnych. W dalszym ciągu skomplikowane procedury powodują niskie zainteresowanie mikroprzedsiębiorców dotacjami z UE.

 

Zapraszamy do lektury raportu, który pozwala poznać kondycję firm oraz nastroje panujące wśród przedstawicieli najliczniejszego sektora polskiej gospodarki.

 

DARMOWY RAPORT DO POBRANIA:

 

>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Plik PDF, 57 stron, 5,7 MB

 

 

 

PODZIEL SIĘ RAPORTEM NA FACEBOOKU:

Jak w Polsce prowadzi się własny biznes? Badanie nastrojów gospodarczych wśród MŚP w 2014 r. [Raport Firmy.net]

Kliknij w obrazek i podziel się raportem na Facebooku. Jeśli posiadasz własny Fanpage, wypowiedz się na temat nastrojów w Twojej firmie. Będzie to doskonały post, który przyciągnie uwagę fanów i innych Facebookowiczów.

 

 

O autorze:

Firmy.net

Firmy.net -Wyszukiwarka firm, portal biznesowy umożliwiający kompleksową promocję firm w Internecie.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.