Jak pisać chwytliwe treści sprzedażowe na stronę?

Zastanawiałeś się kiedyś, co najbardziej przyciąga uwagę potencjalnego klienta? Co skłania go do zakupu? Jeśli nie, mamy dla Ciebie 10 uniwersalnych zasad, które pozwolą Ci zwiększyć skuteczność działań marketingowych. Twoim przewodnikiem po tajnikach copywritingu będzie ekspert z agencji Klikmii.


10 zasad, aby Twoje teksty reklamowe i sprzedażowe były skuteczniejsze oraz atrakcyjniejsze dla e-klienta:

1. Traktuj swojego e-klienta tak samo jak „realnego”

Radosław Zieliński: W świecie rzeczywistym zadajesz pytanie: „W czym mogę pomóc?”, dzięki któremu szybko jesteś w stanie poznać i zaspokoić potrzebę klienta. Strona internetowa nie daje takiej szansy, dlatego musi od razu komunikować to, co masz do zaoferowania. W prosty i konkretny sposób. Pisz językiem korzyści. Podkreśl najważniejsze zalety produktu, usługi – dwie, trzy – te najważniejsze. Zbyt duża ilość argumentów przemawiających za wyborem nie będzie skuteczna. Opis nie może być „nieznośnym gadułą”. Lepiej niech przypomina rozkaz charyzmatycznego generała niż rozwlekłe exposé nudnego polityka. Nie przesadzaj i zawsze pisz zgodnie z prawdą. Pamiętaj, że klienci „nie wybaczą” Ci obietnic, których nie możesz spełnić.

2. Musisz zaspokoić potrzebę

R.Z.: Nagminnym błędem popełnianym przez firmy są opisy, które tak naprawdę nikogo nie interesują. Zadaj sobie najbardziej podstawowe pytanie: co klient chce wiedzieć o Twojej firmie, produktach, usługach. W kilku zdaniach napisz, w jaki sposób zaspokoisz jego potrzeby. Dlaczego ma wybrać właśnie Twoją firmę. Jesteś pewny, że dlatego, że jesteś profesjonalistą? Twoja konkurencja napisała dokładnie to samo. Wczuj się w klienta. Spójrz na teksty jego oczami. Nie pisz o sobie. Unikaj typowych, nieskutecznych zwrotów: „Nasza firma…”, „Chcemy Państwu zaprezentować…”. Zamiast nich spróbuj nawiązać z czytelnikiem dialog. Używaj mniej formalnych zwrotów w liczbie pojedynczej, ale pamiętaj, by nadmiernie się nie spoufalać. Pisz to, co Twój klient chętnie chce usłyszeć.

3. Przedstawiaj korzyści, nie cechy

R.Z.: Aby wzmocnić potrzebę zakupu u klienta, musisz przedstawiać korzyści, a nie suche fakty. Cechy nie sprzedają. Pamiętaj, że ludzie nie kupują głośników o mocy 400 W. Ludzie kupują dobre brzmienie muzyki. Zawsze wiąż cechy z korzyściami, które muszą z kolei współgrać z potrzebami. „Te głośniki o mocy 400 W brzmią rewelacyjnie. Posłuchaj na nich Mozarta, którego tak kochasz. Gwarantuję Ci, że takiego brzmienia skrzypiec jeszcze nie słyszałeś!”

4. Wyróżnij się!

R.Z.: Uwagę zdobędziesz za pomocą chwytliwych, intrygujących nagłówków. Pamiętaj, że mają one decydujący wpływ na skuteczność Twojego przekazu. Badania pokazują, że internauci skanują tekst wzrokiem i oceniają zawartość witryny. Nagłówki jako pierwsze przyciągną ich uwagę. Muszą być zatem perswazyjne i intrygujące. Tylko tak zachęcisz odbiorcę do zapoznania się ze szczegółami.

5. Odwołuj się do wyobraźni

R.Z.: Język jest potężnym narzędziem – pozwala wpływać na wyobrażenia i emocje klientów. Im więcej zmysłów zaangażujesz tekstem, tym jego skuteczność będzie większa. Angażuj te zmysły, które są najważniejsze z punktu widzenia klienta. Jeśli opisujesz żywność, w pierwszej kolejności uruchom skojarzenia wzrokowe, smakowe, zapachowe. Zmysł słuchu możesz sobie podarować – ludzie nie jedzą uszami. Odwołuj się do zmysłów, ale bądź jednocześnie konkretny. Nie trać z pola widzenia swojego celu – tworzysz tekst sprzedażowy, a nie poezję.

6. Pisz swobodnie

R.Z.: Sposób przekazania informacji jest równie ważny jak treść komunikatu. Wspaniały mówca może przykuć uwagę słuchaczy nawet relacjonując pojedynek szachistów. Pisz więc lekko, niebanalnie i konkretnie. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie – im mniej tekstu, tym lepiej.

7. Zwracaj się do swoich odbiorców

R.Z.: W internecie twoim targetem zawsze jest pojedynczy internauta. To do niego się zwracasz. To jego potrzeby są najważniejsze. Postaraj się przekonać tę jedną osobę, a przekonasz wszystkich.

8. Sugeruj działania

R.Z.: Jednoznacznie wskaż czytelnikowi, co powinien zrobić. Uzasadnij korzyścią, dlaczego powinien to zrobić. Ten element tekstu określa się mianem „Call-to-action”, czyli wezwaniem do działania. Najlepiej, aby był to czasownik w trybie rozkazującym. Pamiętaj jednak, żeby używać słów budzących silne emocje.

9. Unikaj ogólników

R.Z.: Bądź przede wszystkim konkretny. Nie pisz „Jesteśmy najlepsi na rynku”. „Z naszych usług skorzystało już ponad 500 zadowolonych klientów”– to zdanie ma zdecydowanie większą moc oddziaływania. Czy Twoja firma na pewno jest najlepsza? To się dopiero okaże. Pozwól klientowi samodzielnie ocenić jakość oferty.

10.  Dbaj o czytelność

R.Z.: Kompozycja tekstu, jego charakter muszą idealnie pasować do układu strony i szaty graficznej. Czytelność tekstu uzyskasz stosując wolne przestrzenie, dzieląc go na poszczególne akapity, które powinny być poprzedzone nagłówkami. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych, w których trudno jest określić, co jest podmiotem zdania, a co orzeczeniem. Tekst wyrównany do lewej czyta się o wiele łatwiej. Stosuj wypunktowania i wyróżnienia najważniejszych komunikatów lub danych.

Podsumowanie:

Powyższe zasady stanowią tylko część copywriterskiego rzemiosła. Stosowanie się do nich z pewnością pozwala na stworzenie tekstu atrakcyjniejszego i skuteczniejszego. Nie będzie przesadą porównać je do przepisu kucharskiego. Trzeba jednak pamiętać, że znając składniki i sposób ich połączenia nie zawsze uzyskamy doskonały smak. Doświadczenie i swoisty dar częstokroć przesądzają o efekcie. Zarówno w kuchni, jak i podczas redakcji tekstów. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. W szczególności, gdy mamy wielki apetyt na lukratywny biznes.

Klienci Firmy.net otrzymują rabat w wysokości 15% na wybraną usługę z oferty agencji Klikmii (przy kontakcie prosimy podać hasło: Firmy.net). Uwaga, na wykorzystanie rabatu masz 14 dni (do 28.10.2012 r.).

 

Agencja Klikmii oferuje copywriting oraz kompleksową obsługę kampanii Adwords oraz social media (Facebook).

Specjalnością firmy jest naming firm i marek, kreacja haseł reklamowych, redakcja ofert biznesowych i treści stron internetowych, kreacje mailingów, tworzenie strategii reklamowych w internecie oraz redakcję materiałów dziennikarskich oraz public relation (artykuły PR).

www.slogansensei.pl

 

UWAGA KONKURS!

Poznałeś już zasady tworzenia skutecznych treści w internecie. Teraz zapraszamy Cię do konkursu na najlepszy tekst marketingowy przedstawiający Twoją firmę i ofertę.

Trzy osoby, które będą autorami najlepszych opisów swoich firm, otrzymają od nas: POZYCJONOWANIE w portalu o wartości 200 zł za symboliczną złotówkę (dla firm mających pakiet Starter, Business lub Business Gold) lub pakiet STARTER za darmo (dla firm, które mają pakiet Wpis).

Jak zdobyć nagrodę?
1. Stwórz lub przeredaguj opis swojej firmy w prezentacji na portalu Firmy.net, tak aby spełniał on zasady skutecznych tekstów marketingowych (a może już taki masz…).
Jest to opis widoczny na stronie głównej w Twojej prezentacji, zawierający podstawowe informacje o prowadzonej działalności oraz oferowanych produktach i usługach.
>>>Edytuj opis
2. Prześlij link do swojej prezentacji na adres konkursy@firmy.net, aby zgłosić się do konkursu. Na zredagowanie swojego opisu masz czas do 24 października, do godziny 16.00.
Warunkiem uczestnictwa jest to, aby Twój tekst nie był duplikatem.
>>> Sprawdź unikalność swoich tekstów
3. Czekaj na ogłoszenie wyników 26 października na Fanpage’u Firmy.net.

Agencja Klikmii jest partnerem i sponsorem w konkursie Firma Przyjazna Internautom 2011. Dla jednego ze zwycięzców ufundowała kreację claimu – sugestywnego i zapadającego w pamięć hasła reklamowego i pozycjonującego firmę oraz redakcję tekstów marketingowych na stronie www w celu jej uatrakcyjnienia.

O autorze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska -Menadżer projektów w firmie NNV, zarządzającej serwisami internetowymi Firmy.net i Nieruchomosci-online.pl. Specjalizuje się w tworzeniu i realizowaniu strategii komunikacji z klientem poprzez content i e-mail marketing, lead generation i marketing-automation. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "FIRMER".

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (8)

  • Biuro księgowe

   4 marca 2013r. 14:09

   To wyjątkowo atrakcyjny artykuł. Zawiera wiele wskazówek dla osób prowadzących biznes, ale także dla copywriterów i osób zajmujących się działaniami stricte marketingowymi. Warto go przeczytać.

  • Radosław Zieliński - Agencja Klikmii

   19 października 2012r. 10:59

   Andrzeju,
   Oczywiście, że klienci się różnią osobowością i najlepiej byłoby dobierać styl, argumentację, układ tekstu do ich preferencji, ale póki co to nie jest możliwe. Jesteśmy skazani na teksty ogólne, skierowane do czytelnika idealnego, a więc takiego, który jest uosobieniem naszego targetu. Chodzi o to, by o tekst zadbać najlepiej jak tylko to możliwe. Firmy często lekceważą treści na stronach uważając, że mają one peryferyjne znaczenie. A ma zasadnicze. Jako ludzie komunikujemy się za pomocą języka, język określa naszą płeć, wykształcenie, kapitał kulturowy, wskazuje na naszą kulturę osobistą. Jedynym słowem na podstawie języka budujemy sobie wyobrażenia. Zupełnie nieświadomie. Zarówno o jednostkach, jak również o firmach. Dbałość o to jak napisane są teksty jest naprawdę ważna. Nie ma tekstów idealnych, ale są na pewno teksty pozwalające zyskać sympatię, poprawiające wizerunek. Wszystkich nie przekonany to oczywiste, ale możemy przekonać o wiele większą ilość osób.

  • andrzej

   19 października 2012r. 7:29

   Powyższe wskazówki są O.K. ale… Za komputerowymi ekranami naszych potencjalnych klientów zsiadają osoby o różnych typach osobowości. Nie ma jednej, skutecznej metody nakłonienia ich uniwersalnym tekstem, obrazem itp. Porównanie do przepisu kulinarnego jest super ale są rózne smaki potraw ( o wegetarianach nawet nie wspominam). Ja osobiście stosuję zsadę: strona www, oferta e`, telefon, fax stanowią jedynie narzędzie, pozwalające nawiązać bezpośredni kontakt, podczas którego naprawdę mozna zadziałać na wszystkie zmysły potencjalnego klienta.
   Może bładzę? Więc będę bardzo wdzięczny jesli zajrzysz na naszą stronę http://www.beskidnews.eu i konstruktywnie ją skrytykujesz, podzielisz się informacją co Ty byś ulepszył, lub zasugerujesz inne rozwiązania Pozdrawiam anher

  • Anastazy

   16 października 2012r. 14:40

   Muszę przyznać że są już pierwsze efekty… Ale żeby mieć pewność muszę jeszcze troszkę poczekać i badać statystyki nadal 🙂

  • Dobromił Kalinowski

   14 października 2012r. 14:43

   Stosunkowo krótki ale dość treściwy i pomocny poradnik. Ciekawe o ile poprawi się skuteczność jak zmienię sposób pisania 🙂

  • Rafał

   12 października 2012r. 22:15

   w opisach tych zasad autor ograniczył się tylko do podania przykładów np.jakich zwrotów nie używać a dlaczego nie nadmienił jak zastąpić np.zdanie:Unikaj typowych, nieskutecznych zwrotów: „Nasza firma…”, „Chcemy Państwu zaprezentować…”. Zamiast nich spróbuj nawiązać z czytelnikiem dialog-szkoda że specjalista nie napisał jakich używać zwrotów.Albo to: Zadaj sobie najbardziej podstawowe pytanie: co klient chce wiedzieć o Twojej firmie, produktach, usługach-też nie podał żadnego przykładu a my mamy być jasnowidzami i się domyślić.Głównie chodzi o to by u nich zamówić reklamę a nie że chcą pomóc.

   • Firmy.net

    Firmy.net

    15 października 2012r. 10:08

    Panie Rafale, dziękujemy za podpowiedź, jak rozwinąć temat pisania skutecznych tekstów marketingowych. Zaczęliśmy przedstawienie tego tematu od podstawowych zasad, którymi kierują się specjaliści z branży. Kolejnym celem będzie przedstawienie Państwu przykładów skutecznych tekstów marketingowych, zwrotów, haseł, nagłówków. M.in. na naszym FanPage’u na Facebooku w tym tygodniu pojawi się post z przykładem opisu skoncentrowanym na firmie oraz wersja skoncentrowana na kliencie. Mamy nadzieję Państwa inspirować i zachęcać do tworzenia własnych, unikalnych treści sprzedażowych i reklamowych. Zapraszamy: https://www.facebook.com/firmy.net

  • Robert

   12 października 2012r. 18:14

   Tak, okazuje się, że te uwagi są bardzo pomocne i systematyzują wiedzą którą posiadamy, ale której nie potrafimy użyć. Warto się sugerować dobrymi radami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.