Trendy i newsy

Jak mobile zrewolucjonizował e-commerce?

Bankowość mobilna. Płacenie smartfonem za zakupy.
fot. istockphoto.com
463wyświetleń

Być czy nie być mobile

Bankowość mobilna. Płacenie smartfonem za zakupy.
fot. istockphoto.com

Rynek m-commerce w Polsce rośnie w zaskakująco szybkim tempie, jak wynika z badań PayPal – ponad 60 proc. rocznie! W 2015 roku ma być wart ponad 3 mld zł. Zaskakujące? Nie, jeżeli dodamy do tego, że przeciętnie Polacy korzystają z telefonów 40 razy dziennie, a 9 proc. użytkowników smartfonów przyznaje, że regularnie sprawdza ceny interesujących ich produktów na swoim urządzeniu! Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez instytut Millward Brown SMG KRC, już 50 proc. naszych rodaków posiada smartfona, 59 proc. z nich korzysta ze swojego urządzenia, aby planować i robić zakupy.

W 2014 roku na próżno szukać banku bez aplikacji lub strony mobilnej, płatności przy użyciu smartfonów to już codzienności – i nie mówimy tu o naklejkach z technologią płatności zbliżeniowych. Mówimy o robieniu przelewów, korzystaniu z PayPala i mobilnego PayU (od 2013), korzystaniu z MasterCard Mobile. Skoro banki i pośrednicy płatności dostrzegli już potencjał m-commerce, musiało to się stać nie bez powodu! Przecież klient musi mieć za co płacić, aby korzystać z tych usług. Musi mieć za co płacić przy użyciu telefonu, co oznacza, że nie ma przy sobie komputera lub jego użycie w danej sytuacji byłoby zbyt wymagające…. branża e-commerce i sklepy internetowe są ogromnym rynkiem dla płatności mobilnych, ale do tego muszą mieć stronę pod urządzenia o mniejszych ekranach niż komputery, zoptymalizowaną, jak na przykład 51015kids.eu, który we wrześniu 2013 roku uruchomił stronę mobilną oraz aplikacje na Android i iOS. Sprawdźmy, co z tego wynikło!

51015kids.eu i Local Heroes

W czwartym kwartale 2013 roku w 51015kids.eu odnotowano trzykrotny wzrost konwersji z urządzeń mobilnych, a liczba unikatowych wizyt wzrosła o ponad 84 proc. Co więcej, wersja mobilna sklepu została na tyle dobrze przyjęta przez klientów, że znacznie wzrósł wskaźnik użytkowników powracających!
Local Heroes, marka produkująca odzież dla młodzieży, także w podobnym czasie co 5.10.15 wprowadziła mobilne kanały sprzedaży. Jednak w przypadku ich grupy docelowej, osoby w wieku 13-17 lat, prawdziwym hitem okazała się aplikacja. W ciągu trzech miesięcy Local Heroes mieli już ponad 3500 odbiorców notyfikacji PUSH, a w listopadzie 2013 roku ponad 38 proc. zamówień mobilnych wykonanych zostało przy użyciu aplikacji.

Smartfon czy tablet?

Z analizy ruchu mobilnego (w sklepach obsługiwanych przez Shopgate) w czwartym kwartale 2013 wynika, że klienci częściej kupują przy użyciu smartfona niż tabletu. Wytłumaczeniem tego zjawiska zdaje się być fakt, że w 2013 roku w Polsce było już ok. 15 mln smartfonów, a tylko 2 mln tabletów. Smartfonów nie tylko jest więcej, ale także częściej z nich korzystamy – średnio 119 minut dziennie. Mamy je zawsze przy sobie, zarówno w autobusie, jak i w kolejce do lekarza – na tablety przerzucamy się wieczorami, po powrocie do domu.
Mamy coraz więcej okazji do robienia zakupów i coraz więcej narzędzi. Sklepy będą oferowały swoim klientom nie tylko strony mobilne, ale także aplikacje, aby jeszcze bardziej zwiększyć lojalność, a co za tym idzie wielkość koszyków. Wzrostowy trend m-commerce na pewno się utrzyma.

Dodaj komentarz