ABC biznesu

Import z Chin: Jak zamawiać produkty z Chin

684wyświetleń

fota25Import z Chin: Jak zamawiać produkty z Chin.
Coraz więcej średnich i małych firm otwiera się na współpracę z firmami zagranicznymi, w tym z firmami z największego rynku produkcyjnego świata, z firmami z Chin. Dzięki internetowi i coraz powszechniejszym serwisom B2B i B2C handel międzynarodowy stał się prostszy i dostępny prawie dla każdego. Jednak rynek chiński, ze względu na swoje rozmiary i różnorodność, nie jest rynkiem łatwym dla niedoświadczonych w handlu międzynarodowym przedsiębiorców. Pojawia się wiele nieporozumień i nieudanych transakcji biznesowych. Aby uniknąć problemów przygotowałem kilka podstawowych informacji dla początkujących w handlu z Chinami przedsiębiorców.
W celu bezpiecznego zakupu produktów z Chin, czy to jednorazowego, czy też w przypadku dużych lub długofalowych zakupów gotowych produktów, pod własnym brandem lub na zamówienie polecam znaleźć solidnego i sprawdzonego pośrednika-partnera (jeśli elektronika to np. w Shenzhen itd.) posiadającego doskonałą znajomość rynku lokalnego, dobre bezpośrednie kontakty z producentami, doświadczenie w handlu z partnerami zagranicznymi itp.
Lokalny pośrednik staje się gwarantem bezpieczeństwa całej transakcji:
– znajdzie i sprawdzi producenta,
– wynegocjuje dobre ceny przy zachowaniu dobrej jakości,
– sprawdzi powtórnie towar przed wysyłką,
– wyśle sprawdzone sample,
– jest gwarantem całej obsługi finansowej transakcji,
– przygotuje towar do wysyłki i wyśle,
– przygotuje wizytację fabryki i wesprze podczas pobytu w Chinach.
Aby zminimalizować ryzyko wynikające z problemów z komunikacją z producentem lub dostawcą, należy przygotować bardzo szczegółową specyfikację dotyczącą zamawianych produktów:
1) opis produktu:
– jak najdokładniejsza specyfikacja techniczna produktu,
– przykładowe fotografie produktów ( innych producentów lub podobnych produktów ),
– linki do podobnych produktów ( np. Alibaba, Allegro, produkty firmowe itp. ),
2) po otrzymaniu wstępnej oferty, następuje zamówienie sampli:
– sample są zwykle wysyłane DHL-em po wpłacie na konto (cena sampli jest zwykle wyższa ok.10% od ceny standardowej ),
3) ustalenia z producentem / dostawcą:
– oczekiwania ilościowe, przykładowy harmonogram dostaw,
– informacje o wymaganych certyfikatach, standardach jakości itp,
– przedział cenowy interesujący zamawiającego,
– informacje dotyczące warunków dostawy,
– informacje szczegółowe związane bezpośrednio z produktem, opakowaniem, instrukcjami itp.
– im więcej szczegółowych informacji tym lepiej przygotowana oferta wstępna,
– zaproponowana długofalowa strategia współpracy z producentem / dostawcą ( od tego zależy sposób i warunki negocjacji z producentem ) – w przypadku stałej współpracy,
4) ustalenie warunków płatności:
– zwykle przedpłata 30%, wpłata całkowita w momencie sprawdzenia przed wysyłką.
Jak wcześniej wspomniałem dobrze mieć na miejscu lokalnego partnera / pośrednika / agenta / przedstawiciela któremu ufamy, który staje się gwarantem prawidłowego realizacji transakcji w Chinach. Pośrednik także bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe transakcji. Kupiec z Polski unika w ten sposób ryzyka, że tzw. producent znika z przesłanymi pieniędzmi.
Także należy ustalić zasady związane z dokumentacją, ponieważ w Chinach, inaczej niż w Europie, dokumenty mają odmienne znaczenie. Często wymagane w EU certyfikaty są nieprawdziwe, co zwykle kończy się zatrzymaniem towaru przez Urząd Celny w Polsce.
W Chinach biznes “robi” się szybko, jest szybki przepływ gotówki, upraszcza się wszelkie procedury, minimalizuje ilość dokumentów itp. Ma to swoje plusy i minusy: szybkość realizacji transakcji, niskie koszty magazynowania, ale także problemy z procedurami celnymi.
Handel z Chinami realizowany przez średnie i małe firmy będzie się systematycznie rozwijał dzięki np. coraz powszechniejszemu małemu hurtowi i dropshippingowi. Ale zanim przystąpimy do realizacji intratnych kontraktów, przygotujmy się solidnie do ich realizacji.
Pozdrawiam, Marcin Nowak
aladyns.com@gmail.com http://Import.z-Chin.pl
Shenzhen, Chiny

27 komentarzy

  1. Dobre pytanie słyszałem że przelewy bankowe zagraniczne są wysoko płatne. Chyba że już się to zmieniło. Proszę o szczegóły.
    W czasach kart kredytowych, PayPal`a i bezobsługowych kont elektronicznych takie “zasłyszane” informacje można między bajki włożyć 🙂

  2. Biznes z Chinami to jest bardzo ciekawy i pouczający temat.
    Aczkolwiek oczy i uszy trzeba mieć otwarte, dopytywać się o szczegóły i prosić o potwierdzenia pisemne. W taki spsób można uniknąć 95% błędów i nieporoizumień.
    Pracuję w firmie, która importuje kontenerowe ilości różnych przemysłowych produktów z Chin – jeśli ktoś jest zainteresowany mogę pomóc.
    Osobiście zajmuję się małym sprzętem AGD, oświetleniem i elektroniką – wyrobione kontakty bezpośrednie z producentami.
    ok 200-250 kontaktów

  3. Import z Chin: Jak zamawiać produkty z Chin – najlepiej wcale nie zamawiać , bo jak tak dalej pójdzie nie będzie miał ich kto kupować ! Jak nie będzie produkcji w Europie i w Polsce – to z samego handlu sie nie utrzymamy. A postępując tak dalej – uzależnimy się od ich produkcji na stałe , i wkrótce zaczną dyktować ceny. Chińszczyzna już drożeje…

  4. Witam,moja firma pośrednio zajmuje się sprowadzaniem z Chin półproduktów, opakowań itp. Specyfika tego rynku:dobry angielski ( Chińczycy na ogół znają go niezbyt dobrze,ale jesli i Ty będziesz dukał to się nie dogadacie). Sample prosić zawsze darmowe i płacić tylko za przesyłkę.Zorientować się jaka forma importu jest najlepsza(co wcale nie oznacza najtańszą). Wiem,że są różne firmy w Chinach. Jedne proponują na prawdę niezłą jakość i nie biorą kasy za sample-drudzy zrobią Cię na szaro. Oni zawsze uważają,że mają wszystko high quality, a jak przychodzi co do czego-to może się okazać niewypałem. Superkomfortową sytuacją jest kiedy ma się tam kogoś zaufanego,ale to często marzenie ściętej głowy. Ale kto nie ryzykuje ten nie ma. Najlepiej kupować u już zaufanych sprzedawców. I nie zmieniać ich zbyt często. I pamiętajcie- jesli firma upiera się,żeby Cię skasować za sample-to znaczy że na nich zarabia i nie idzie im zbyt dobrze. Wielokrotnie to sprawdziłem.Powodzenia. Myślę,że warto spróbować.

  5. Witam
    Mam pytanie odnośnie płatności przez PayPal, a dokładniej wątpliwości czy ufać kontrahentowi wyłącznie na podstawie podanego adresu e-mail, w czasie korespondencji miałem jak najbardziej pozytywne odczucia, jednak pierwszy raz importuje towar z Chin i proszę o poradę.
    Pozdrawiam

  6. Import z Chin jest bezpieczniejszy i prostszy niż mogłoby się wydawać. Należy jednak przed podejmowaniem się handlu na linii Polska-Chiny należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby przyswoić wiedzę, która pozwoli legalnie sprowadzać towar z Chin.
    Polecam stronę http://www.chinwazja.pl poświęconej zagadnieniu jakim jest import z Chin. Zawiera informacje o tym jak uniknąć nierzetelnych partnerów w handlu z Chinami oraz w jaki sposób znaleźć godnych zaufania wspólników.

  7. Witam.
    Mieszkam i prowadzę biznes w Chinach od 2007 roku.
    W Shenzhen mam firmę produkcyjną, pośredniczę w handlu oraz świadczę usługi sprawdzania towaru dla importerów. A raczej przygotowania, bo w ciągu prawie 4 lat ani razu nie obeszło się bez poprawek, wymiany części towaru lub skreślenia czegoś z listy.
    Pomagam też w załatwianiu reklamacji, co jest trudne i bolesne, czasami udaje się odzyskać towar, pieniądze nigdy.
    Jeśli moja pomoc da korzyść obopólną korzyć – jestem do usług.
    lindianwu@gmail.com

  8. Niestety w Polsce import z Chin jest tematem, który wciąż jest utożsamiany z przedsięwzięciem skomplikowanym i związanym z dużym ryzykiem. Nic bardziej mylnego! Zagadnienie jakim jest importowanie towarów z ChRL może być ciekawą i miłą przygodą.
    Jednak wielu z nas nie ma pojęcia jak zacząć import towarów z Chin na własną rękę. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Wymaga jedynie poświęcenia dużo czasu na lekturę artykułów i innych informacji poświęconej tematyce handlu na linii Chiny – Polska.

  9. Witam,
    widzę,z ę pojawiło się kilak komentarzy.
    zainteresowanych importem Chin proszę o kontakt na meila: krisp79@op.pl
    Pracuję w firmie dostarczającej bardzo dużę ilości do największej sieci w Polsce.
    pozdrawiam
    Kris

  10. Przedsięwzięcie skomplikowane nie jest, trudne jest natomiast otrzymanie dokładnie tego, co się zamówiło (a na tym przecież zależy kupującemu). Jeżeli pierwsza dostawa lub próbki są dobre, to i tak nie wiadomo, co będzie następnym razem. Kto ma choć trochę doświadczenia w interesach z Chinami, ten doskonale wie, o czym piszę.

  11. Witam panow, ja jestem zainteresowana sukniami slubnymi z Chin. Chce je sprzedawac w Uk. Nigdy tego nie robilam wiec bede wdzieczna za wszelkie wskazowki 🙂
    pozdrawiam Dominika Bristol

  12. Niestety bardzo często towary z Chin charakteryzują się mizerna jakością. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić ich jakość. Kontrola jakości w Chinach jest niestety trudna i wymaga odpowiedniego zaplecza. Tak więc import z Chin nie jest wcale taki prosty

    1. Witam,
      Odnosząc się do powyższych komentarzy odnośnie jakości towarów z Chin i bezpieczeństwa transportu to nie jest tak naprawdę żaden problem.
      Największy szkopuł to pozyskać klienta na rozsądne ilości nawet LCL-owe.
      Reszta jest kwestia czasu i inwestycji finansowych.
      W razie pytań proszę o kontakt na krisp79@op.pl
      Pozdrawiam
      Krzysztof

  13. Jak zamówić bezpłatne próbki towarów poprzez Alibaba.com
    Przed realizacją większego zamówienia dobrze jest poza wieloma
    innymi kwestiami zamówić próbki towaru, czyli tzw. sample.
    Chiński Kurier oferuje tanie przesyłki kurierskie dla małych
    paczek m.in. z próbkami towarów.
    Przykładowa przesyłka o wadze 1 kg kosztuje ok. 60 zł ( DHL ) lub
    ok. 40 zł ( Poczta Chińska ):
    http://www.chinskikurier.pl/zamoacutew-sample-z-chin.html
    Interesujący artykuł na temat sampli:
    http://chiny24.com/blog-importera/na-cholere-mi-te-probki

Dodaj komentarz