Idealna strona www dla małego biznesu. Zasady i aktualne trendy w projektowaniu

Prowadzenie firmy w dzisiejszych czasach wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. Jedną z możliwości, która daje szansę e-klientom na zapoznanie się z Twoją ofertą, jest posiadanie własnej strony www. Przy projektowaniu idealnej witryny internetowej należy pamiętać o jej funkcjonalności, przejrzystości i intuicyjności. Od profesjonalistów z firmy Heuristic dowiesz się, o jakich zasadach powinieneś pamiętać, aby strona była łatwa w użyciu i skuteczna, a przy tym nowoczesna i zwiększająca Twoją wiarygodność.

Temat istoty posiadania własnej strony www z zachowaniem aktualnych trendów w projektowaniu przedstawi Łukasz Gierucki, właściciel agencji interaktywnej Heuristic, zajmującej się projektowaniem i tworzeniem użytecznych stron i aplikacji internetowych.

Firmowa strona www – dlaczego jest taka ważna?

Większości przedsiębiorców nie trzeba tłumaczyć, że obecność w internecie jest nieodzownym elementem w biznesie. Globalna sieć stała się najważniejszym medium informacyjnym. Stąd głównym zadaniem firmowej strony powinno być budowanie wizerunku oraz komunikacja z klientami i partnerami. Nie jest to jednak jej jedynie zadanie. Często na podstawie wyglądu witryny internetowej budujemy wiarygodność u kontrahentów i klientów. Przed rozpoczęciem współpracy  z daną firmą na początku szukają oni informacji o firmie i ofercie właśnie w internecie. Sprawdzają, czy dana firma posiada stronę, jak ona wygląda, czy jest aktualna, czy są na niej wartościowe informacje. Witryna www może podnieść prestiż firmy, ale może również negatywnie wpłynąć na jej wizerunek. Jeśli strona jest wykonana niestarannie, w przestarzałej technologii, rzadko aktualizowana, może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Kilka słów o aktualnych trendach w projektowaniu

Strona w firmowej domenie komunikuje światu, że Ty też idziesz z postępem. Jednak, aby tak się stało, nie należy dopuścić do sytuacji, w której witryna www wygląda na przestarzałą. Serwisy wykonane np.10 lat temu przestają spełniać swoje funkcje, a wręcz szkodzą w prowadzeniu biznesu i to nie tylko w internecie. Przestało się liczyć tylko to, żeby mieć stronę. Należy zadbać o to, by była taka, jak być powinna.

Oto niektóre trendy w projektowaniu, które warto zastosować:

 • Minimalizm – nowoczesne strony wyróżniają się tym, że nie są przeładowane treściami i grafikami. Projektanci tworzą najprostsze, najszybsze do ładowania, z małą ilością grafik i treści strony, na których podkreślony jest z reguły jeden, główny jej cel.
 • Wyróżniające się nagłówki i teksty – ludzie przestali czytać, rozpoczęła się era „skanowania treści” w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Nagłówki muszą wskazywać na to, co jest najistotniejsze na stronie oraz zachęcać do zagłębienia się w treść.
 • Duże obrazy jako główny element strony – dużych rozmiarów, profesjonalnie wykonane i dobrej jakości zdjęcia przyciągają uwagę klienta oraz wyróżniają stronę na tle konkurencyjnych witryn.
 • Więcej pustego miejsca – niezapełnione miejsca w budowie układu strony, większe przestrzenie pomiędzy nagłówkami i liniami tekstu zwiększają czytelność strony i przyśpieszają czytanie.
 • Duże przyciski – coraz więcej osób przegląda strony z poziomu smartfona lub tabletu. Aby łatwiej było nawigować po stronie oraz wykonywać na niej określone działania, istotne jest, aby przyciski nawołujące do akcji były dopasowane do urządzeń mobilnych (podobnie jak same strony internetowe, ale to temat na oddzielny artykuł).
 • Koniec stron we Flashu – dzięki aktualnym technologiom bez problemu można stworzyć dynamiczne układy, które łatwiej optymalizować i pozycjonować oraz skrócić czas ich ładowania, pomijając sam fakt, że urządzenia np. Apple w ogóle nie wspierają Flasha, przez co strony czy banery wykonane w tej technologii będą zupełnie niedostępne dla posiadaczy iPadów czy iPhonów. Kilka miesięcy temu również Google wycofał ze swojego sklepu z aplikacjami oficjalny czytnik plików Flash, skazując użytkowników na korzystanie z aplikacji zastępczych.

Korzyści, które przemawiają za przeprojektowaniem firmowej strony (najlepiej raz na 3-4 lata) jest wiele. Strona zgodna z nowymi trendami przyciąga uwagę użytkowników i wpływa na postrzeganie firmy jako nowoczesnej i podążającej za nowymi trendami. Dodatkowo dopasowanie do najnowszych wytycznych odnośnie kodu powoduje, że strona jest wyżej indeksowana przez Google. Uaktualnienia algorytmów wyszukiwarek wprowadzane są regularnie, dlatego tak ważne jest, aby kod, na którym zbudowana jest strona, nie odbiegał od aktualnych trendów. Poza tym, podczas kilku lat istnienia strony na pewno pojawiło się na niej wiele nowych pozycji. Raz na jakiś czas należy uporządkować i uhierarchizować informacje, które chcemy przekazać odbiorcom naszej strony.

Pomimo tego, że trendy i technologia się zmieniają, dla zapewnienia dobrej użyteczności należy brać pod uwagę przyzwyczajenia użytkowników do utartych już konwencji.

Trzymaj się standardów i zachowaj spójność

Są pewne standardy, których nieprzestrzeganie jest niczym strzelanie sobie w kolano. Przykładowo, logotyp musi być umieszczony z lewej strony na samej górze oraz być podlinkowany do strony głównej. Wewnętrzną wyszukiwarkę umieszcza się raczej w prawym górnym rogu, a link do regulaminu znajdziemy prawie zawsze na dole strony. Pisząc o spójności, ma się na myśli konsekwencję w zastosowaniu rozwiązań w obrębie danej strony. Najlepszym tego przykładem może być zastosowanie identycznego formatowania dla wszystkich linków, przycisków z nawołaniem do podjęcia akcji (ang. call to action) oraz nagłówków. Dzięki przestrzeganiu tej zasady, użytkownicy nie będą zmuszeni do długiej nauki obsługi naszej witryny. Wystarczy, że raz zorientują się, które elementy do czego służą, a będzie im łatwiej poruszać się po całej witrynie.

Jak wybrać firmę projektującą strony www?

Wybierając firmę, która wykona dla Ciebie nową stronę dla Twojej firmy, dobrze się zastanów. Od tej decyzji będzie zależało, czy wydatek z nią związany okaże się kosztem, którego może lepiej byłoby uniknąć, czy będzie to inwestycja, która przyczyni się do zwiększenia przychodów i będzie krokiem naprzód w rozwoju Twojej firmy.
Co do wyboru firmy może być to trudne, gdyż na rynku jest wiele firm oferujących swoje usługi tworzenia stron internetowych, a rozpiętość cenowa jest również bardzo duża.

Przy wyborze firmy projektowej:

 • przyjrzyj się portfolio firmy, aby ocenić dotychczasowe projekty – jakie wrażenie robią na Tobie strony firmowe, czy są starannie wykonane, czy intuicyjnie się je nawiguje,
 • dowiedz się jak najwięcej o technologii, w jakiej zostanie wykonana Twoja strona oraz w jaki sposób będziesz mógł aktualizować jej treść,
 • jeśli firma zaoferuje Ci swój system CMS – postaraj dowiedzieć się o nim jak najwięcej – jego możliwościach, dotychczasowych wdrożeniach, technologii, zapytaj o możliwość przetestowania wersji demo,
 • spróbuj dotrzeć do obecnych klientów firmy i dowiedz się, co myślą o danej firmie lub systemie CMS.

Podsumowanie

Oprócz wymienionych wyżej kwestii związanych z technologią i trendami, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz, o której zdarza się zapominać. Strona, którą tworzymy,  powinna służyć klientom – to dla nich ją tworzymy, nie dla siebie. Pamiętajmy o tym i bierzmy pod uwagę ich płeć, upodobania i, co bardzo istotne, wiek. Niech ta wiedza towarzyszy nam na każdym etapie tworzenia serwisu, żeby na koniec nie okazało się, że stworzyliśmy piękny, efektowny serwis, który dla potencjalnych klientów jest nieczytelny i w którym trudno się odnaleźć.

UWAGA!
Klienci Firmy.net otrzymują rabat w wysokości 300 zł netto na stronę w pakiecie GoldenLite znajdujący się w ofercie firmy Heuristic. Przy kontakcie prosimy podać hasło: Firmy.net.

Agencja interaktywna HeuristicHeuristic jest agencją interaktywną typu full service. Tworzy użyteczne serwisy i aplikacje internetowe, portale, sklepy, platformy B2B, integruje systemy informatyczne, wdraża autorski system Actualizer CMS (www.actualizer.pl). Zajmuje się również kreacją wizerunku i marketingiem w wyszukiwarkach, AdWords i pozycjonowaniem. Projektuje i obsługuje działania na Facebooku, tworząc gry i aplikacje społecznościowe.
www.heuristic.pl

Heuristic jest partnerem i sponsorem w konkursie Firma Przyjazna Internautom 2011. Dla jednego ze zwycięzców ufundował kompleksową stronę internetową o dowolnym charakterze, stworzoną w oparciu o autorski, komercyjny system zarządzania treścią – Actualizer CMS, z domeną i hostingiem na 12 m-cy.

O autorze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska -Menadżer projektów w firmie NNV, zarządzającej serwisami internetowymi Firmy.net i Nieruchomosci-online.pl. Specjalizuje się w tworzeniu i realizowaniu strategii komunikacji z klientem poprzez content i e-mail marketing, lead generation i marketing-automation. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "FIRMER".

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (23)

  • Avatar

   Iwona

   10 kwietnia 2013r. 13:39

   Osobiście skorzystałam z szablonów Jimdo i nie jest źle, strona spełnia rolę informacyjną, a ja sama mogę łatwo i tak często jak potrzebuję aktualizować jej zawartość. Dl mnie to dobry sposób i tani. Na nowych technologiach, jak wiekszość przeciętnych użytkowników sieci wcale się nie znam i nie czuję potrzeby korzystania z nich.

  • Avatar

   Iwona

   25 marca 2013r. 17:20

   Osobiście skorzystałam z szablonów Jimdo i nie jest źle, strona spełnia rolę informacyjną, a ja sama mogę łatwo i tak często jak potrzebuję aktualizować jej zawartość. Dl mnie to dobry sposób i tani. Na nowych technologiach, jak wiekszość przeciętnych użytkowników sieci wcale się nie znam i nie czuję potrzeby korzystania z nich.

  • Avatar

   Tłumaczenia Kielce

   1 marca 2013r. 14:52

   Warto zlecać tego typu usługi chociaż są takie narzędzia jak chociażby WordPress, za pomocą którego można samemu stworzyć bardzo ładną stronę, jeżeli tylko nie przewidujemy na niej jakichś skomplikowanych mechanizmów.

   Natomiast warto zatrudnić specjalistę-copywritera, żeby stworzyć dobry content na naszą www.

  • Avatar

   Robert

   26 lutego 2013r. 23:52

   Niedawno zrobiliśmy stronę http://autoguard.pl Zachęcam do testowania, bo wykonana jest w RWD (oczywiście w starszych IE moze wyświetlać się róznie) dużo było przy niej pracy – to przykład na to, ze da się tez bardziej złożone projekty zrobić w prosty sposób i w całości w RWD. Pewnie są jakieś niedoróbki – będe wdzięczyny za uwagi i komentarze i uzasadnioną krytykę jeśli taka będzie. Pozdrawiam wszystich

  • Avatar

   Grzegorz

   25 lutego 2013r. 14:08

   Dziękuję za przydatne informacje.

  • Avatar

   Vincent von thusk

   25 lutego 2013r. 11:28

   Fachowcy od SEO jesteście gonieni ze wszystkich katalogów stron, nawet sami siebie wyrzucacie. Ludzie w żyjecie w jakimś matrixie mlm-owym. Jeżeli strona jest dobra, merytoryczna i wartościowa to sama się obroni. Dłużej to potrwa ale będzie wysoko w rankingach i żadne zmiany googlasa jej nie zaszkodzą a nawet pomogą.

   • Avatar

    faktor.biz

    25 lutego 2013r. 13:39

    A owszem to prawda ale nie ma co oczekiwać top10 po haśle np dentysta wrocław jeżeli taka fraza (lub odmiany) się na niej nie pojawiają nawet jak będzie unikatowa. Bez pomocy taka strona nie wejdzie do top10…

  • Avatar

   Podręczniki szkolne

   25 lutego 2013r. 9:25

   Już po komentarzach widać że połowa z Was zajmuje się pozycjonowaniem, myślę że obie kwestie są ważne, pozycjonowanie przyciąga ruch na stronę, to dopiero połowa sukcesu, także wygląd i funkcjonalności strony są też ważne.

  • Avatar

   Sklep KupKartony.pl

   23 lutego 2013r. 22:41

   Z większością tez zawartych w artykule oczywiście należy się zgodzić bezdyskusyjnie. Ja jednak wyznaję zasadę „zrób to sam” i chociaż jestem tylko amatorem, samoukiem czy hobbystą, do żadnej z moich stron/sklepów nie dotknęła się firma zewnętrzna a udało się osiągnąć duży sukces w sprzedaży kartonów i opakowań tekturowych. Dlatego każdemu kto czuje się na siłach doradzam branie spraw we własne ręce bo naprawdę da się osiagnąć dobre wyniki bez specjalnych nakładów finansowych na grafików, pozycjonerów itd. Dodam jeszcze, że nie zawsze trzeba się trzymać utartych reguł czy zasad, czasem warto zrobić coś na przekór, żeby się wyróżnić.

  • Avatar

   Dawid

   23 lutego 2013r. 20:18

   Przydatne informacje.

  • Avatar

   Pierwsze Pozycje

   23 lutego 2013r. 15:04

   Podczas zlecenia stworzenia strony lub w trakcie wstępnych rozmów warto popytać o jej cechy wpływające na późniejszą jej promocję. Flash odpada, ważna jest lekkość strony czy wspomniane przyjazne linki tak przydatne w pozycjonowaniu. Na stronie ważna jest też szybkość znajdowania informacji i intuicyjna nawigacja.

  • Avatar

   Dentysta Gliwice

   22 lutego 2013r. 18:35

   Moja stara strona: dentysta Gliwice – dostosowywała się do wielkości ekranu. Nowa się nie dostosowuje ale jest wąska i na smyr-fonach też daje radę.

  • Avatar

   Strony www Opole

   22 lutego 2013r. 17:52

   „Kolejna sprawa: po co komu strona jeżeli nie zamierza jej pozycjonować i wejść do top10? W takim przypadku to są pieniądze wyrzucone w błoto…”
   sorki ale smiac mi sie chce z takich zenujacych tekstow … to oznacza, ze tylko 10 firm na kilka tysiecy, ktore zajmuja sie uslugami x nie wyrzucilo pieniedzy w bloto, a reszta wyrzucila kase w bloto? i tak mozna powiedziec o kazdej najmniejszej branzy. Strony sa nie tylko po to by byc w top 10.

   • Avatar

    faktor.biz

    25 lutego 2013r. 13:37

    Przecież proces pozycjonowania może trwać?

  • Avatar

   Pozycjonowanie stron faktor.biz

   22 lutego 2013r. 12:03

   To prawda: ostatnio klient był załamany jak wskazałem 20 błędów do poprawy mimo że strona była „nowa”. O dziwo strona nawet nie posiadała prostych adresów które teraz są w standardzie.

   CMS? 90% ludzi jak nie więcej chce mieć stronę wizytówkę zrobioną raz a dobrze. To nie zawsze wykorzystywana funkcjonalność.
   Na smartfony lepiej przygotować odrębne wersje stron niż razić wielkimi kaflami przycisków użytkowników zwykłych komputerów (chociaż w smartfonie jest coś takiego jak powiększenie).

   Kolejna sprawa: po co komu strona jeżeli nie zamierza jej pozycjonować i wejść do top10? W takim przypadku to są pieniądze wyrzucone w błoto…

   • Avatar

    Kasia

    22 lutego 2013r. 18:31

    Właśnie… wpisałam w wyszukiwarkę frazę „pozycjonowanie stron” i w top10 nie ma adresu faktor.biz… To po co wam strona (powtarzam pytanie za autorem komentarza) jeżeli nie zamierzacie jej pozycjonować i wejść do top10?

  • Avatar

   Agencja Reklamowa S 90

   22 lutego 2013r. 11:08

   Dodam jeszcze, że warto wybierać firmy które mają duże doświadczenie w optymalizacji strony i tworzenia stron pod pozycjonowanie.

   My w firmie spotykamy się z tym, że przychodzi do nas klient z nowiutką stroną którą właśnie firma zajmująca się tworzeniem stron oddała mu do „użytkowania”. I teraz chce ją pozycjonować a okazuje się, że stronę trzeba w tak znaczącym stopniu przebudowywać, że w porównywalnej cenie może mieć nową stronę.

   Są to bardzo straszne informację dla klientów – ale niestety się zdarzają. Nieprzemyślana budowa strony może naprawdę dużo kosztować. I czasem, jeżeli już już zdecydujemy się na jakąś firmę – warto jej pracę skonsultować z firmą która w przyszłości będzie pozycjonować stronę…

   • Avatar

    Andrzej

    22 lutego 2013r. 12:12

    Też się kilka razy z tym spotkałem. Kilka razy stałem przed koniecznością zoptymalizowania i rozbudowania strony (czasami sklepu) zrobionego przez inną, dosyć dużą zresztą firmę. Okazało się, że o wiele szybciej i taniej będzie postawić stronę od nowa, co też zrobiłem 🙂

   • Avatar

    Łukasz G

    22 lutego 2013r. 14:49

    Zgadzam się całkowicie. Niestety klienci przywiązują dużo większą wagę do tego jak strona ma wyglądać niż jak ma być zbudowana, w wyniku czego skupiają się na projekcie graficznym zamiast technologii przez co finalnie otrzymują ładny produkt, który nie zarabia bo generuje zerowy ruch. Świadomość klientów w kwestiach technicznych jest niestety częściej mała niż duża, a jak do tego dodamy że klient z reguły jest pewien że wie lepiej jak wydać swoje pieniądze (np. lepiej je wydać na piękny indywidualny projekt niż na odpowiednią technologię i SEO) to finalnie powstają strony które mają małe szanse na siebie zarobić, co powoduje że klient też nie jest zadowolony. Dlatego drodzy klienci – nie bójcie się pytań „jaki jest budżet projektu”, bo dzięki tej wiedzy otrzymacie ofertę na produkt lepiej dopasowany do waszych możliwości dzięki czemu lepiej zainwestujecie swoje pieniądze.

   • Avatar

    Miguel

    22 lutego 2013r. 19:18

    A w tym S90 to pozycjonujecie strony tak?
    a kto odpowiada za składnię w pozycjonowanych zdaniach, bo mam wrażenie że nikt 🙂

   • Avatar

    Ju

    24 września 2013r. 12:44

    A czy możesz polecić kogoś naprawdę dobrego, kto robi fajne, funkcjonalne i dobre strony internetowe? Z góry dziękuję za odp.

  • Avatar

   Andrzej

   22 lutego 2013r. 7:59

   Brakuje jeszcze jednego, bardzo istotnego punktu: Responsive Web Design. Czyli mechanizmu, który spowoduje, że strona będzie się dopasowywać do wielkości ekranu, żeby była równie czytelna na dużych monitorach jak i na małych smartfonach. Stąd też wynika niejako konieczność prostego designu – taki o wiele łatwiej wdrożyć w RWD niż przeładowany wodotryskami.

   • Avatar

    Łukasz G

    22 lutego 2013r. 9:07

    Oczywiście zgadzam się, że responsive to fajna funkcjonalność, ale sprawdza się tak jak napisałeś przy prostych layoutach i względnie oszczędnym design. Przy bardziej złożonych serwisach i sklepach zdecydowanie wygodniej stworzyć szablony dedykowane dla urządzeń mobilnych np. w oparciu o jQuerry Mobile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV sp. z o.o.. Cele przetwarzania i Twoje prawa.