Mała firma w sieci

Hasło – klucz do Twoich danych. O czym warto pamiętać?

CIą zer i jedynek
fot. istockphoto.com
435wyświetleń

Bezpieczna firma

Hasło – klucz do Twoich danych. O czym warto pamiętać?
fot. istockphoto.com

12345, qwerty, imię żony, psa, admin, login – to w dalszym ciągu najpopularniejsze hasła używane przez setki tysięcy internautów na całym świecie. Sporo użytkowników sieci wciąż bagatelizuje konieczność stworzenia bezpiecznego i pewnego hasła – a wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

 

Ustaw hierarchię haseł

Jest bardzo istotne, by najważniejsze konta (skrzynka pocztowa, konta firmowe i bankowe) chronić unikalnymi hasłami. W przypadku logowania się do nieznanych sklepów/witryn – warto rozważyć hasła zakładane jednorazowego – można to zrobić za pomocą programów dostępnych w sieci.

Unikaj oczywistości

Serwisy społecznościowe sprawiają, że bez naszej wiedzy można wyciągnąć bardzo dużo osobistych informacji. Nigdy jako hasła nie używaj imion (swoich lub swoich bliskich), nazw ulubionych zespołów lub rzeczy, które są Twoim hobby. Unikaj również wpisywania ciągu znaków (12345, qwerty) lub przekopiowywania swojego loginu.

Uważaj na formularze i strony logowania

Jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania haseł przez cyberprzestępców, jest podszywanie się pod zaufane i znane witryny (banki i serwisy aukcyjne). Jak to działa? W mailu otrzymujemy prośbę o podanie cennych danych osobowych (jest to związane np. z restartem systemu) – po ich wyłudzeniu hakerzy logują się na nasze konto i dokonują przelewów zgromadzonych tam środków.
Trzeba pamiętać o tym, że bank nigdy nie prosi nas o wysyłkę mailową naszego unikalnego hasła, numeru karty lub innych danych!
Zwróćmy również uwagę, czy strona logowania zawsze wygląda tak samo. Warto sprawdzić jej adres: powinien zaczynać się od https:// – oznacza to, że dane są szyfrowane i powinny być bezpieczne.

Panuj nad swoimi hasłami

Jeżeli masz problem z zapamiętaniem wielu haseł – używaj specjalnych programów do ich przechowywania, takich jak KeePass (jest w pełni darmowy). Zapisując hasła w przeglądarce, warto też ustawić jedno główne, które blokuje dostęp do innych oraz szyfruje bazę z newralgicznymi danymi.

Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło?

Bezpieczne hasło nie może opierać się na konkretnym słowie lub nazwie, musi zawierać duże i małe litery, a także cyfry i inne znaki jakie znajdują się na klawiaturze (takie jak &,^,$,!). Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie hasła składającego z niezwiązanego ze sobą ciągu liter (np. z pierwszych liter słów refrenu piosenki). Hasła powinny być także długie – im dłuższe, tym lepsze!
Które hasło jest trudniejsze do złamania? Ala12345 czy PyGrrZ(0rZtnb6&j$?

Dodaj komentarz