Cowork. Alternatywa dla adresu w bloku

Biuro coworkingowe

Coworking? O co chodzi?
Coworking to, najogólniej mówiąc, społeczność tworzona przez ludzi wolnych zawodów. Osoby pracujące zdalnie lub prowadzące swoje własne mikrofirmy spotykają się w jednym miejscu i pracują.

 

Biuro coworkingowe, to przestrzeń, która im tę pracę umożliwia, zapewnia opiekę profesjonalnego sekretariatu oraz dostęp do: wszystkich potrzebnych urządzeń, sal na spotkania z klientem, internetu, zaplecza kuchennego. Pomaga budować sieć kontaktów i wzajemnie się wspierać, otwiera nowe możliwości.
Ładnie i rewolucyjnie. Tylko nadal nie rozumiesz?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…?

Wyobraź sobie: prowadzisz własną działalność i potrzebujesz miejsca do pracy, ponieważ w domu jesteś nieefektywny lub bo planujesz zatrudniać kolejnych pracowników do swojej firmy. Szukasz biura – zależy Ci na komfortowym lokalu, położonym również w centrum miasta, bo dodatkowo zwiększa to Twoją wiarygodność oraz wzmacnia wrażenie stabilności finansowej. No i cena, jest istotna, bo jako małe przedsiębiorstwo dokładnie wiesz, że trzeba rozważnie planować koszty stałe.

Wynajmując biuro, musisz liczyć się z tym, że umowa zawierana jest co najmniej na rok. A co, jeśli Twój produkt jest sezonowy lub stracisz dużego klienta?

W lokalu obowiązuje okres wypowiedzenia. Przy dużych powierzchniach są to zazwyczaj dwa miesiące. Dolicz do tego zaliczkę, zwykle jest ona równa wartości jednomiesięcznego czynszu. Dużo? Nie ominą Cię także dodatkowe opłaty, takie jak np. energia elektryczna, ogrzewanie, woda – potrafią one zwiększyć cenę najmu nawet o 30%. Dodajmy, że umowę – na chociażby niezbędny do pracy internet – musisz zawrzeć indywidualnie, również na kilka lub kilkanaście miesięcy. No i rzecz ważna, bez której Twój lokal nie może istnieć, czyli wyposażenie. Fotele, biurka, szafki, wszelkie urządzenia biurowe – wszystko na własny rachunek. Sporo tego, prawda?

To teraz przyjrzyjmy się bliżej standardowej ofercie coworkingu

Tutaj już sama długość umowy nie straszy. Można ją zawrzeć początkowo chociażby na miesiąc i sprawdzić, czy praca przy biurku na wspólnej przestrzeni Ci odpowiada. Nie ma konieczności zobowiązywać się od razu do długiej umowy. Jeśli taka praca spełni Twoje oczekiwania, to możesz wtedy zdecydować się na umowę na dłuższy okres. Zazwyczaj nie płaci się żadnej zaliczki! Obowiązuje stała, miesięczna opłata abonamentowa, bez żadnych dodatkowych kosztów. Co więcej, okres wypowiedzenia umowy jest zdecydowanie krótszy niż przy wynajmie standardowego lokalu…

Każdy coworker otrzymuje dostęp do miejsca pracy. Zazwyczaj w formie open space’u lub mikrobiura. Biura coworkingowe w standardzie mają dostęp do internetu oraz wszelkie wyposażenie biurowe. Wystarczy, że posiadasz laptopa, wszystkie inne potrzebne do pracy rzeczy znajdziesz na miejscu.

Co więcej, takie biura posiadają jeszcze sale szkoleniowe czy biznesowe. Bardzo często w abonamencie jest kilka godzin do wykorzystania na spotkania z klientami w ich przestrzeni.

No i co istotne… taka przyjemność nie będzie Cię kosztować kwoty bagatela kilku tysięcy złotych, jak w przypadku wynajmu biura, a przeważnie zmieści się w granicach kilkuset złotych, w zależności od wybranego pakietu.

Ok, to już wiadomo. A teraz kolejna innowacja ostatnich lat – wirtualne biuro

cowork 3

W ciągu kilku czy kilkunastu ostatnich lat liczba przedsiębiorców korzystających z usług wirtualnego adresu sukcesywnie wzrasta. Usługa ta to rozwiązanie zarówno dla mikroprzedsiębiorstw, jak i zupełnie dużych spółek. Powodów jest wiele.

  • Wirtualny adres to przede wszystkim oszczędność pieniędzy – wybierając usługę wirtualnego adresu płacisz stałą, miesięczną kwotę i nie musisz interesować się żadnymi dodatkowymi opłatami. W niewielkiej miesięcznej kwocie otrzymujesz pełną obsługę Twojej korespondencji oraz dbałość o dobry wizerunek przedsiębiorstwa.
  • Prestiżowy adres – zwykle firmy świadczące usługę wirtualnego adresu znajdują się w ścisłym centrum miasta.
    Wizerunek – adres w centrum zwiększa wiarygodność, profesjonalizm i dobry wizerunek firmy.
  • Możliwość rejestracji firmy nie pod adresem domowym – zdarzają się sytuacje mniej przyjazne, np. kiedy podwinie Ci się noga i nie wywiążesz się z czegoś. Wtedy wirtualny adres zapewni Ci to, że klient nie będzie Cię odwiedzał, pukając do Twoich drzwi.
  • Potrzeba budowy oddziałów w innych miastach lub państwach – na biuro można sobie wybrać dowolne miejsce na ziemi. Firma w Stanach? Proszę bardzo. Za kilkanaście dolarów masz tam swój adres.
  • Potrzeba rejestracji firmy w konkretnym miejscu, np. ze względu na dotacje, wizerunek czy kwestie podatkowe.
  • Pusta spółka – taką zawsze rejestruje się pod wirtualnymi adresami, zwykle do celów dotacji lub dalszej sprzedaży. W niektórych projektach wymagane są spółki z historią.

Ilu przedsiębiorców, tyle powodów.

Co daje wirtualny adres poza adresem?

Przede wszystkim odbiór korespondencji. Klient (w zależności od wybranego pakietu) albo podaje swój adres do korespondencji, albo rejestruje pod nim swoją działalność gospodarczą (w dowolnej formie). O otrzymanej korespondencji, która trafia pod wskazany adres, klient zostaje informowany mailowo. Również, zazwyczaj w zależności od wybranego pakietu, klient korespondencję odbiera osobiście, jest ona wysyłana kilka razy w tygodniu pod wskazany adres lub dodatkowo skanowana i wysyłana na adres mailowy. Może być ona również szyfrowana.

Wiele firm zapewniających taką usługę gwarantuje swoim klientom również miejsce do spotkań. Dzięki temu możesz przyjąć klienta profesjonalnie i biznesowo. I od razu widać, że skoro stać Cię na takie biuro w ścisłym centrum, to możesz być przedsiębiorcą godnym zaufania. Nie musisz się tłumaczyć, że wynająłeś tu tylko salę.

cowork 4

Panując nad kosztami stałymi, warto szukać nowych rozwiązań.

Do czego zachęcam.

O autorze:

Maciej Helbrecht

Maciej Helbrecht -przedsiębiorca z praktyczną wiedzą wyznaczania i realizacji celów biznesowych. Współwłaściciel IPiNT Sp. z o.o., która jest właścicielem pierwszego biura coworkingowego na Warmii i Mazurach i wirtualnego biura działającego pod marką Cowork.Olsztyn.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.