5 skutecznych technik SEO dla małych i średnich firm

fot. Negative Space

Wyszukiwarka Google cały czas pozostaje kluczowym narzędziem pozyskiwania klientów, szczególnie dla przedsiębiorstw o niewielkich rozmiarach i zasięgu działania. Przedstawiam kilka technik, które nie wymagają wielkich inwestycji, a mogą się świetnie sprawdzić w przypadku małych i średnich firm.

Wielu właścicieli firm reklamuje się w wynikach wyszukiwania poprzez kampanię AdWords. Większość pragnie też pojawić się w wynikach naturalnych na najważniejsze dla ich branży zapytania. Niestety, wysoka konkurencja często sprawia, że koszty pozyskania klienta są coraz wyższe, a wypozycjonowanie strony jest droższe i trwa dłużej. Google coraz większą przewagę daje mocnym, rozpoznawalnym markom, które posiadają domenę internetową z historią i autorytetem.

Czasem, zamiast bić się z największymi, trzeba poszukać sprytnych sposobów, które pozwolą pozyskać klientów dzięki wyszukiwarce.

Google Moja Firma – to wizytówka internetowa firmy. Bezpłatna usługa oferowana przez giganta z Mountain View pozwala umieścić najważniejsze informacje: zdjęcia, adres strony, lokalizację biura, dane kontaktowe czy godziny otwarcia. Daje także szansę zamieszczenia przez klientów opinii o produktach czy usługach. Należy uzupełnić wizytówkę w sposób kompletny i profesjonalny. Wybrać właściwą kategorię i lokalizację. W polu nazwy warto uwzględnić ogólną nazwę, np. „Agencja SEO – Whites” czy „Hydraulik Jan Nowak”. Zwiększy to szanse na pojawienie się wizytówki na stronie wyników na hasła „Agencja SEO” czy „Hydraulik Warszawa”.

Wykorzystanie mocnej domeny – czasem słowo kluczowe, które nas interesuje, jest po prostu zbyt konkurencyjne. Na pierwszej stronie pojawiają się tylko znane marki i strony branżowych portali. Próba znalezienia się w tym gronie oznacza wiele miesięcy pracy i spore koszty. Zamiast tego możesz wykorzystać silną domenę, np. branżowego serwisu internetowego, i umieścić na nim reklamę. Może to być artykuł poradnikowy, w którym wystąpisz jako ekspert, tekst sponsorowany lub też udział w zestawieniu czy rankingu firm lokalnych (np. sale zabaw dla dzieci w Kielcach). Taką treść możemy wykorzystać nie tylko do dalszego pozycjonowania, ale także w innych kanałach marketingowych np. w kanałach społecznościowych czy newsletterze.

Blog firmowy – content marketing zyskuje na popularności i wielokrotnie udowadniał, że jest skuteczny, szczególnie w przypadku branży B2B. Jest to świetna taktyka SEO dla nowych firm, które dopiero budują własną markę. Mogą w ten sposób docierać do swojej grupy odbiorców poprzez wartościowe artykuły i branżowe porady, budując tak swój wizerunek jako ekspertów. Dodatkowo dobrze napisane i zoptymalizowane artykuły będą widoczne w wynikach wyszukiwania i przyciągną potencjalnych klientów na stronę.

Wyniki na nazwę firmy – wiele firm skupia się w pozycjonowaniu na frazach opisujących ich działalność, pragnąc w ten sposób dotrzeć do nowych klientów. Jednocześnie zapominają, że już dziś wielu potencjalnych klientów weryfikuje ich w internecie. Są to szczególnie ważne zapytania, gdyż często jest to ostatni etap przed podjęciem decyzji zakupowej. W tym momencie wiele zależy od wyników na nazwę marki – nie tyle, czy jesteśmy na pierwszym miejscu, ale jakie są inne wyniki, czy prezentują firmę w dobrym świetle? Czy zawierają negatywne opinie? Warto wykorzystać serwisy społecznościowe czy katalogi branżowe, by móc zarządzać nie tylko pierwszym wynikiem, ale całą pierwszą stroną wyszukiwania na nazwę firmy. Należy też na bieżąco monitorować, czy jakiś niepożądany wynik nie sprawia, że tracimy nowych klientów (np. nieprzychylne opinie na forum internetowym).

fot. Negative Space

Analiza ruchu organicznego – jeśli pozyskiwanie nowych wizyt jest coraz droższe i trudniejsze, warto wycisnąć jak najwięcej z tych, którzy już dziś odwiedzają Twoją stronę. Zachęcam np. do sprawdzenia, które z podstron są najpopularniejsze. Czasem okazuje się, że więcej osób trafia na wypozycjonowany wpis na blogu niż na stronę główną. Możesz wtedy zadbać, by jak najwięcej osób wchodzących na daną podstronę zostało dłużej – zapoznało się z firmą i jej ofertą. Ponadto, analizując dane z narzędzi Google Analytics i Google Search Console, lepiej zrozumiesz, na jakie frazy i na jakich pozycjach jesteś aktualnie widoczny. Pozwoli to lepiej zaplanować Twoje działania – czasem mała zmiana w treści sprawi, że zwiększysz swoją pozycję z czwartej na drugą. To być może niewiele, ale potrafi zwiększyć odwiedziny z tego wyniku nawet kilkukrotnie.

To jedynie przykłady, ale pokazują, że wyniki organiczne wyszukiwarki nadal mogą być świetnym źródłem nowych klientów, bez konieczności ogromnych inwestycji.

O autorze:

Maciej Woźniak

Maciej Woźniak -Partner w agencji Whites, specjalizującej się w White Hat SEO, content marketingu, działaniach typu PPC również na rynkach zagranicznych, i jej założyciel. Związany wcześniej z Agorą, gdzie odpowiadał m.in. za SEO dla portalu Gazeta.pl, a także założenie i rozwój agencji SearchLab. Autor artykułów, prelegent na krajowych i zagranicznych konferencjach poświęconych zagadnieniom online marketingu.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (3)

  • Kancelaria

   16 marca 2018r. 8:58

   Podstawy wiedzy 🙂 Obecnie rzeczywiście nie jest najważniejsza pozycja w wynikach wyszukiwania. Klienci też są internautami i znają znają zjawisko pozycjonowania. Zdają sobie sprawę ze sztuczności wyników wyszukiwania. Zasady funkcjonowania wizytówki w google również są powszechnie znane. Dlatego trzeba postawić na treść, treść i jeszcze raz treść witryny, wizytówek,

  • Arek Reklamy

   16 marca 2018r. 8:54

   Do promocji autentyczne wartościowych treści White SEO jest idealne.
   Dla tych co traktują swój biznes mniej perspektywicznie pozostaje Black SEO i Adwords. Tak czy owak reklama w internecie jest niezbędna, choćby szeptana.

  • Zegarki drewniane

   7 lutego 2018r. 8:44

   Podstawy ale jednak bardzo ciekawy wpis. Szczególnie niedoceniana jest wizytówka google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.