3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Wyszukiwarka Google

fot. Edho Pratama/unsplash.com

Utarło się, że proces zdobywania szczytów w wyszukiwarkach internetowych jest skomplikowany i robić mogą to tylko osoby mające tajemną wiedzę. Mit ten powoduje, że większość małych i średnich przedsiębiorców nie podejmuje żadnych działań na własną rękę, mając przeświadczenie, że nie są w stanie nic na tym polu samodzielnie osiągnąć.

W tym artykule chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci zwiększyć ruch na Twojej stronie internetowej właśnie za pomocą promocji w wyszukiwarkach.

 

Zaczynając od samego początku, warto wskazać, czego dokładnie dotyczą działania, o których mowa wyżej. Przede wszystkim wszystkie wymienione działania dotyczą promocji w wyszukiwarce Google. W Polsce jest to zdecydowany monopolista o 97-procentowym udziale w rynku. Nie ma zatem sensu skupiać się na innych wyszukiwarkach. Drugą ważną kwestią jest podział wyników wyszukiwania. Dzielą się one na:

 • Płatne – są to takie wyniki, w których znaleźć się mogą tylko reklamy umieszczone w systemie Google AdWords (system reklamowy firmy Google, największy system reklamowy na świecie). System ten działa jak licytacja – im więcej jesteśmy w stanie zapłacić za reklamę, tym wyżej się pojawiamy w zależności od branży i liczby konkurentów. Koszt pojedynczego wejścia na stronę wynosi od 0,1 zł do nawet kilkudziesięciu złotych (w systemie Google AdWords stosowany jest model rozliczenia CPC – ang. cost per click, reklamodawca ponosi koszt za każde kliknięcie użytkownika). W wynikach wyszukiwania wyniki te pojawiają się na samej górze (zaznaczone czerwoną ramką).

Rys 1_3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Rys. 1. Wyniki wyszukiwania w płatnym systemie Google Adwords
Źródło: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=kredyty

 • Bezpłatne (zwane też organicznymi) – są to wyniki, które ustawiane są przez specjalny algorytm Google’a (sam algorytm składa się z ponad 200 czynników rankingowych), który dzięki odpowiednim działaniom może być stymulowany do umieszczenia na górze wyników wyszukiwania naszej strony. Tymi właśnie wynikami w tym artykule się zajmiemy, a wszystkie działania opisane niżej będą powodowały, że strona będzie wyświetlać się wyżej właśnie w tych wynikach. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wyniki organiczne nie przynoszą dużej korzyści, bo spychane są przez wyniki reklamowe, ale w praktyce przypada na nie większość kliknięć (około 75-80% wszystkich kliknięć).

Rys 2_3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Rys. 2. Organiczne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google
Źródło: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=kredyty

Wiemy już, jak dzielą się wyniki wyszukiwania oraz jakim ich typem się zajmiemy. Warto wyjaśnić jeszcze, na czym polegają działania mające na celu umieszczenie serwisu jak najwyżej w wynikach bezpłatnych. Działania te nazywane są SEO (ang. Search Engine Optimization – optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe) lub pozycjonowanie stron.

 

Działania SEO podzielić można na dwa filary:

 1. On-site: są to wszystkie działania, które skupiają się na naszej stronie internetowej – wszystko, co się dzieje, odbywa się na niej.
 2. Off-site: są to wszystkie działania poza naszą stroną internetową. Jednym z ważniejszych czynników w algorytmie wyszukiwarki są linki. Działa to poniekąd jak system głosowania – im więcej zewnętrznych stron internetowych głosuje na nas (dodaje link do naszej strony), tym Google uznaje naszą stronę za lepszą (mamy dużo głosów). Liczy się również waga głosów. Link z serwisu onet.pl jest znacznie bardziej wartościowy niż link z małego lokalnego serwisu.

 

Przejdźmy do 3 prostych działań, które może wykonać każdy, aby poprawić swoją ekspozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Krok 1. Optymalizacja serwisu

Optymalizację serwisu zaliczymy do czynników on-site. Co prawda sam proces optymalizacji wymaga wiedzy technicznej, ale niemal każdy jest w stanie zweryfikować podstawowe błędy w tej materii i zlecić osobie technicznej odpowiednie poprawki. Na samą optymalizację duży wpływ ma technologia, na której oparta jest strona internetowa, ale w tym artykule poruszymy tylko takie kwestie, które są od niej niezależne.

Szybkość ładowania serwisu – jest to jeden z czynników w algorytmie. Im szybciej ładuje się serwis, tym lepiej dla jego pozycji w wynikach wyszukiwania. Test szybkości ładowania serwisu przeprowadzić można poprzez narzędzie udostępnione przez Google:

>>https://developers.google.com/speed/pagespeed/

 

Rys 3_3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Rys. 3. Narzędzie Google’a do badania szybkości ładowania się strony
Źródło: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=onet.pl&tab=desktop

Narzędzie pokazuje ocenę szybkości ładowania w skali od 1 do 100 – oddzielnie dla wersji na desktop i dla wersji mobile (na telefony komórkowe).

Dostosowanie do urządzeń mobilnych – dożyliśmy czasów, w których ludzie do przeglądania internetu częściej używają smartfona niż laptopa. Google również to zauważa i jako jeden z ważnych czynników algorytmicznych uznaje to, czy serwis dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Udostępnił specjalne narzędzie, które pozwala to sprawdzić:

>>https://search.google.com/search-console/mobile-friendly

 

Rys 4_3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Rys. 4. Narzędzie Google’a do badania, czy strona internetowa jest przyjazna urządzeniom mobilnym
Źródło: https://search.google.com/search-console/mobile-friendly?id=38B8vAPdNb9DWHFKzowyuA

Jeśli strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, narzędzie podpowie, w jaki sposób to poprawić.

Google Search Console – Jest to w zasadzie cały zbiór narzędzi, platforma, za pomocą której Google komunikuje się z webmasterami:

>>https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl

Dodając tam swoją stronę, będziemy wiedzieli:

 • jakie błędy optymalizacyjne Google na niej znalazł,
 • skąd do naszej strony prowadzą linki,
 • z jakich słów kluczowych użytkownicy wchodzą na naszą stronę,
 • jak Google widzi naszą stronę.

Oraz wiele, wiele więcej. Jest to narzędzie z kategorii „must have”, jeśli chcemy podejmować jakieś działania promocyjne w wyszukiwarkach.

Samo dodanie strony do narzędzia jest bardzo proste, musimy jednak zweryfikować własność strony (Google – zanim udostępni nam dane – musi mieć pewność, że jesteśmy osobą upoważnioną, aby je widzieć). Ten proces jest również prosty, można to zrobić za pomocą Google Analytics lub kilku innych metod.

Zastosowanie tych narzędzi nie sprawi, że nasza strona będzie idealnie zoptymalizowana, ale dostrzeżemy podstawowe błędy, których eliminacja umożliwi nam działania w wyszukiwarce. Samego procesu nie należy lekceważyć – nawet jeśli kolejne punkty zrealizujemy idealnie, to jeśli optymalizacja serwisu jest na złym poziomie, nie będziemy mieli możliwości pojawić się wysoko w wyszukiwarce.

 

Krok 2. Content marketing

Bardzo popularne ostatnio pojęcie, pod którym kryją się również działania wspierające ekspozycję w wynikach wyszukiwania. W zakresie tego, co każdy może zrobić sam, można wyróżnić dwa typy działań.

Własny blog – w dzisiejszych czasach samo uruchomienie bloga jest bardzo proste. Wiele platform umożliwia to osobom niemającym żadnej wiedzy technicznej (np. WordPress.com). Własny blog to świetny sposób na zaistnienie w wyszukiwarce. Załóżmy, że prowadzimy warsztat samochodowy. Użytkownicy w wyszukiwarce wpisują hasła typu „kiedy wymienić opony na zimę” – warsztat samochodowy powinien na swoim blogu umieścić artykuł, gdzie opisuje idealną na to porę. Jest to swoista odpowiedź na to, o co użytkownicy pytają wyszukiwarkę, a przy okazji – możliwość biznesowa.

Aby zrobić to odpowiednio, należy zidentyfikować takie słowa, które internauci wpisują do wyszukiwarki, aby zadać pytanie dotyczące naszego biznesu lub rozwiązać swój problem.

Wyszukiwanie słów kluczowych może ułatwić kilka narzędzi:

 • Senuto.com – baza 101 milionów polskich słów
 • Google Keyword Planner – narzędzie do wyszukiwania słów udostępnione przez Google
 • Keywordtool.io – proste, bezpłatne narzędzie do wyszukiwania słów

Odpowiednia ilość treści, która została napisana w odpowiedni sposób (odpowiedź na pytania internautów), to niemalże gwarant wzrostu ruchu z wyszukiwarek.

Własne materiały – do własnych materiałów można zaliczyć np. e-book. Można sobie zadać pytanie: „Po co jako mechanik mam pisać e-book?”. Każdego dnia ludzie poszukują wiedzy, dostarczając im ją, można:

 • sprawić, że pojawimy się w wyszukiwarce,
 • zbudować wizerunek eksperta – jeśli warsztat wyda e-book pt. Jak dbać o samochód w zimę, to zapewne osoby go czytające będą miały większe zaufanie do takiego warsztatu, bo sama treść zawarta w e-booku jest potwierdzeniem wiedzy,
 • zbudować bazę użytkowników (e-maili) – e-book może być dostępny tylko dla osób, które zostawią swój e-mail – dzięki temu zbieramy listę e-maili klientów, z którymi potem możemy się komunikować, np. przypominając w odpowiednim momencie o wymianie opon na zimę,
 • ekspozycja w social media – darmowe materiały świetnie niosą się w social media, dzięki nim możemy zaistnieć również tam,
 • pozyskanie odnośników – szerzej opisane w kroku 3.

Rys 5_3 kroki na szczyt wyszukiwarki Google

Rys. 5. Przykład strony z promocją e-booka
Źródło: http://vestigio.pl/ga/

Jak widać content marketing to nie tylko sposób na skuteczne działania SEO, ale też na budowanie wizerunku czy bazy e-maili – za pomocą jednego działania osiągamy wiele korzyści, więc nie warto pomijać tego typu działań w swoim planie.

 

Krok 3. Pozyskiwanie odnośników

Jest to czynnik off-site, czyli działania, które dzieją się poza naszą stroną. Zaleca się tu szczególną ostrożność, gdyż pozyskiwanie odnośników z miejsc o niskiej jakości bądź w nieodpowiedni sposób może skutkować karą od wyszukiwarki i obniżeniem pozycji. Są jednak działania, które prowadzone samodzielnie są bezpieczne.

Content marketing – jak już pisałem wyżej, opublikowanie e-booka może pomóc w pozyskiwaniu odnośników. Ludzie zazwyczaj dzielą się wiedzą. Dla przykładu: bloger motoryzacyjny może na swoim blogu umieścić link do e-booka warsztatu samochodowego, co już samo w sobie wzmacnia pozycję warsztatu w wyszukiwarce. Również publikacja wysokiej jakości treści na swoim blogu może spowodować podobny efekt.

Partnerstwa – w zasadzie każda firma ma jakichś partnerów. W większości partnerzy posiadają swoją stronę internetową i niekiedy mówią na niej o naszej firmie – w takim przypadku możemy poprosić o dodanie linku do naszej strony w takiej wypowiedzi.

 

Sposobów na pozyskiwanie odnośników są setki. Ogranicza nas tu w zasadzie wyobraźnia. Warto jednak prowadzić ten proces z głową, gdyż – jak pisałem – obarczony on jest niebezpieczeństwem uzyskania kary w wyszukiwarce, którą nie łatwo zdjąć.

Powyższe 3 kroki to podstawowe działania, które w prosty sposób mogą zwiększyć widoczność Twojego serwisu w wyszukiwarce. Ich wdrożenie po pierwsze stworzy możliwość pojawienia się w czołówce, a ich późniejszy rozwój (np. rozwój bloga) spowoduje stały i stabilny wzrost ruchu organicznego.

 

O autorze:

Damian Sałkowski

Damian Sałkowski -zarządza SENUTO, aplikacją do tworzenia precyzyjnych audytów SEO. Mistrz Polski SEO A.D. 2013. Od kilku lat realizuje projekty z zakresu marketingu internetowego dla dużych (PZU, Microsoft, Hochland, Zumi.pl, Sage czy IKEA) i małych przedsiębiorstw, także na rynkach zagranicznych.

Komentuj za pomocą Facebook'a

Komentarze (6)

  • Arek

   7 lutego 2017r. 23:08

   Takich artykułów jak ten nigdy nie jest za dużo. Wiedza podana w sposób przystępny to skarb. Dzięki.

  • Serwis spk

   27 stycznia 2017r. 0:38

   Bardzo ciekawy artykuł, dużo znanych choć przedstawionych w sposób przystępny informacji

  • Seweryn

   26 stycznia 2017r. 13:49

   Uczciwie przedstawione a w kwestiach linków troszeczkę temat zbyt banalnie przedstawiony.

  • Tomasz

   25 stycznia 2017r. 20:11

   Ogólnikowo ale bardzo pożytecznie napisane

  • Jarek

   25 stycznia 2017r. 14:38

   Panie Damianie i wszyscy internauci. 10 lat temu jako informatyczny bezmózgowiec za pomocą prostego kreatora zbudowałem swoją pierwszą witrynę. Efekt żaden i po 2 latach braku jakiegokolwiek wyświetlania w google zacząłem czytać o SEO. Z przerażeniem odkryłem jak wiele błędów i niedociągnięć mam na swojej witrynie. Teraz zaczęło się najtrudniejsze, zrozumienie mechanizmów i enigmatycznych zwrotów. A że nauka nie idzie w las, rok temu dodałem 5 swój serwis który bardzo szybko w google jest wyświetlany nawet w top 10. Co ciekawe nigdy nie korzystałem z profesjonalnych porad informatyków, a jedynie wczytywałem się w to co można znaleźć w google. Na dzień dzisiejszy wciąż jest wiele błędów i ograniczeń których nie umiem wyeliminować, ale nie popełniam wielu elementarnych, mimo że swoje serwisy tworzę na bazie kreatora który zawsze będzie miał swoje ograniczenia.

   • Arek

    7 lutego 2017r. 23:10

    To miło nie być osobą osamotnioną w podobnych sytuacjach 😉 Pozdrowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest NNV AG. Twoje uprawnienia.